LAUREATI Večernjak okupio najveće hrvatske trenerske umove

Legende biraju i trenera godine

ost-legende-txt.jpg
import
08.12.2006.
u 12:43

Večernji list upustio se u nešto u što dosad nijedan medij nije. U sklopu izbora za Večernjakove sportske laureate, prvi put izabrat ćemo i stručnjaka godine. A iskristalizirat će ga najpozvaniji. Nismo htjeli eksperimentirati ikakvom drugom vrstom izbora i dojmovima nego smo okupili trofejne i karizmatične hrvatske trenere. A njihovu odluku podupirat će autoriteti iz krovne nam sportske kuće (HOO) odnosno s Kineziološkog fakulteta.  
Večernjakova je ideja upustiti se u borbu protiv zapostavljenosti sportske struke u Lijepoj Našoj, isticati značaj trenerskih znanja i vještina za uspjehe naših sportaša. Stoga smo u ocjenjivački sud okupili Miroslava Ćiru Blaževića, Mirka Novosela, Velimira Kljaića, Nikolu Pilića (oni ne ulaze u konkurenciju za 2006.), ali i mr. Zlatka Matešu i prof. dr. Dragana Milanovića te urednika sportske rubrike Večernjeg lista Marija Zorka.

Zadnje rupe na svirali
Na velikoj svečanosti Večernjakovih laureata, za stručnjaka 2006. godine bit će izabran netko između Ante Kostelića, Line Červara, Slavena Bilića, Emila Nikolića, Mladena Katalinića i trenerskog tandema Joško Vlašić – Bojan Marinović. Sva sreća, bilo je još onih koji bi mogli ući u konkurenciju, no negdje smo morali podvući crtu.
– Prvi se put neki od medija koji nagrađuju za sportske domete sjetio da postoje i treneri. Oni su ključ sportskog uspjeha, a kod nas su zadnje rupe na svirali. Koliko smo zapostavljeni vidi se i na jarunskoj aleji slavnih gdje je velik broj sportaša, ali ne i trenera. A imali smo barem deset iznimno velikih trenera – primijetio je Mirko Novosel.  

Osnovati Kuću slavnih
Najveći hrvatski trenerski umovi jučer su se okupili u Večernjaku, a od pozvanih nazočni nisu mogli biti višestruki pobjednik Davisova kupa Nikola Pilić i predsjednik HOO-a Zlatko Mateša. No, zato su Blažević, Novosel, Kljaić i Milanović otvorili niz zanimljivih tema. Govorili su da je puno teže biti momčadski nego individualni trener, da je vidno teže raditi sa sportašicama, da nitko nema strpljenja i da se danas traže veliki pomaci i rezultati preko noći, te da se trener mora povući kad se počne osjećati kao činovnik.
– Priznajmo, ima i trenutaka kada trenera treba mijenjati, a to je kada on više nema utjecaj na momčad – ustvrdio je Ćiro. Svi zajedno složili su se da je Hrvatska dovoljno sportski bogata da osnuje svoju sportsku Kuću slavnih.


Rekli su...

Ćiro
U kolektivnim sportovima najvažnija je osoba trener. Jer, niti jedan genijalac, u bilo kojem ekipnom sportu, ne može tu svoju genijalnost pokazati na terenu ako mu trener za takvo što nije pripremio situacijsko-taktički okvir.

Mirko Novosel
Ne smije trener svaki vikend imati mač nad glavom. Tako se mlad trener ne može razvijati. Ne može on u studenome biti odličan, a nakon tri poraza loš. Zato bi klubovima trebalo zabraniti da usred sezone mijenjaju trenere.

Velimir Kljaić
Ćiro i ja odavno bismo odlepršali da ima dobrih mladih trenera. Nažalost, nema ih. Moj me sin Nenad baš puno i ne pita za mišljenje. Misli da dovoljno zna. Tako sam i ja mislio u njegovim godinama, a danas učim više nego ikad.

Prof. dr. Milanović
Kao nositelj Katedre za teoriju treninga na KIF-u zahvalan sam Večernjaku što promovira trenersko zvanje. Možda biste jednom, osim godišnje nagrade, mogli izabrati i najboljih 10 trenera otkako je Hrvatska neovisna.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije