Tonka Jerković, mlađa kći bivšeg vaterpolista Vedrana, bila je veselo i razigrano dijete. Pjevala je i plesala u dječjem zboru Zagrepčanke i dečki, a onda je 2013., u dobi od pet i pol godina, doživjela moždani udar. Kako? Zašto? Pitali su svi, a ponajprije njezini roditelji Vedran i Ivana, profesorica glazbenog odgoja u srednjoj školi. No potpuni šok uslijedio je dvije godine kasnije kada je Tonka u dobi od osam godina doživjela i drugi moždani udar.
“Pretvarala se u sjenu”
– Tonka je ostala nepokretna, bez mogućnosti govora, gutanja, žvakanja... Tad nam je bilo najgore, pred očima nam se pretvarala u sjenu. Nismo mogli komunicirati s njom, nismo znali treba li na toalet, je li gladna, žedna... Praktički je bila beba od devet godina. Posebno je teško bilo našoj starijoj kćeri Mari – kaže tata Vedran, bivši igrač Mladosti i Hrvatske (ima srebro s EP-a u Firenci 1999.).
Roditelji su se bacili na proučavanje zla koje je snašlo njihovu kćer. No razgovori s liječnicima i surfanje po internetu samo su pojačavali tajanstvenost.
– Tonki je dijagnosticirana bolest moyamoya koja je prvi put utvrđena u Japanu. Na japanskome to znači oblačić, zato što na mjestu u mozgu gdje se dogodio moždani udar ostaje sjena u obliku oblaka. To je iznimno rijetka bolest krvnih žila u mozgu i za suvremenu je medicinu velika nepoznanica. Događa se da se potpuno zdrava žila u mozgu počne iznenada sužavati. I proces, na žalost, ne prestaje dok se žila potpuno ne zatvori. Medicina je nemoćna jer se ne zna što je “okidač” za tu reakciju. Tako da se bolest ne može spriječiti – objašnjava Vedran.
Ali može se pratiti i prepoznati preko posebne pretrage na skupom PET/CT uređaju.
– Pacijentu se ubrizgava radioaktivna voda u krvotok i tako se način otkriva gdje je počeo proces sužavanja krvne žile te se odmah pristupa iznimno složenom operativnom zahvatu – dodaje.
Tako je i Tonka 11. ožujka prošle godine operirana u Sveučilišnoj bolnici u Zürichu, a troškove je pokrio HZZO.
– Navedena pretraga i operacija mogu se napraviti samo u četiri klinike u svijetu. Sretni smo da je, uz one u Bostonu, Tokiju i Helsinkiju, jedna od njih u Zürichu koji je udaljen “samo” 850 kilometara od Zagreba. Jer smo osuđeni na česte odlaske u Zürich.
Jedan dan terapije 1200 kuna
No i terapija je skupa...
– Tonka se trenutačno nalazi u Poliklinici Glavić u Dubrovniku gdje će provesti minimalno 12 do 15 tjedana. Poliklinika ima, jedina u Hrvatskoj i šire, robot koji se zove Lokomat. To je iznimno sofisticiran uređaj koji jedini pomaže u oporavku nepokretnih osoba nakon teških moždanih udara kakav je pretrpjela Tonka. Jedan dan terapije u Dubrovniku stoji nas 1200 kuna. Procjena je da će ukupni iznos samo za ovaj dio oporavka biti između 70 i 100 tisuća kuna. Supruga i ja izračunali smo da će nam za Tonkino liječenje u sljedeće dvije godine trebati oko 500.000 kuna. Ali ne možemo i ne smijemo odustati. A veliko srce brojnih ljudi, često i nepoznatih, ohrabruje nas u tome – ističe Vedran.
Baš zbog tih dobrih ljudi, udruženi u želji da Tonki vratimo osmijeh na lice, objavljujemo i žiro-račun pri RBA. Podaci su: Ivana Jerković, Zagreb. IBAN: HR6124840083113287971. SWIFT/BIC (za uplate iz inozemstva): RZBHHR2X. Opis plaćanja: Donacija za liječenje T. Jerković.
Što reč nemam rječi već ajmo dobri Hrvatski narode da se ponovo udqužimo i pomognemo a molim i VL da organizira koji koncert i pozove sve Pjevače da se održi koncert za malu Tonku živi i zdravi bili svi.