zlatna era za mls

Nogomet napokon istinski popularan u Americi, a to znači samo jedno – profit!

Portland Timbers
Foto: Portland Timbers
1/5
07.01.2016.
u 15:00

Samo su NFL i MLB posjećeniji na stadionima

Sjedinjene Američke Države osvojile su treće mjesto na prvenstvu svijeta 1930. u Urugvaju, ali moralo je proći 85 godina da Amerikanci uistinu prihvate "najvažniju sporednu stvar na svijetu" i prepuste se ludilu koje dolazi s njom. Sav trud se isplatio i Major League Soccer (MLS) napokon glasi kao ozbiljno natjecanje s brojkama iza sebe, baš kao i nogometnim zvijezdama koje nisu samo došle završiti karijeru na sjevernoamerički kontinent.

Naravno, njima treba skinuti kapu jer pomogli su da u ovom trenutku MLS bude četvrti sport u SAD-u po popularnosti sa 8,2 posto, a ispred su još samo američki nogomet (NFL - 38,8 posto), košarka (NBA - 15,3 posto) i bejzbol (MLB - 14,8 posto). Ako pak gledamo prosječni posjet na stadionima, tad je MLS (21,574) odmah iza NFL-a (67,604) i MLB-a (30,451), piše sportski tjednik Max!

Kao predvodnik vala velikih zvijezdi koje su pomogle u popularizaciji nogometa, svakako je ponajbolji nogometaš u povijesti – Edson Arantes do Nascimento Pele. Stigao je u New York Cosmos 1975. godine kao 35-godišnjak i ostao u Americi pune dvije godine. Zabio je pritom 31 pogodak u 56 nastupa.

Foto: Reuters/PIXSELL/Ilustracija

Ipak, Cosmosa nema još od 1985. godine, kad se ugasio. Kao početak kraja označen je upravo odlazak velikog Pelea. I nije to samo bio početak kraja Cosmosa, bio je to početak kraja Sjevernoameričke nogometne lige (NASL). Ali i početak stvaranja MLS-a kakvog danas poznajemo. Nije bilo lako, uz sav trud ipak je morala urgirati FIFA. Dodijelili su 1988. godine SAD-u Svjetsko prvenstvo 1994., ali su zauzvrat zatražili da se oformi profesionalna nogometna liga. Pokušavali su Amerikanci uz pomoć Kanađana, ali nije išlo sve do 4. travnja 1996. kad su San Jose Clash i DC United odigrali utakmicu pred 31 tisućom navijača. Pridružilo im se još osam momčadi i priča je mogla početi.

Stvari su se sporo razvijale i bilo je teško, u prve tri godine MLS je izgubio 150 milijuna dolara. Spas je stigao 1999. s Dougom Loganom, koji je kao predsjednik lige vrlo brzo shvatio da MLS ima svoju publiku na stadionima te da se treba koncentrirati na njih. Poticao je gradove da izgrade stadione i prvi od njih bio je Mapfre stadion u Ohiu. Ubrzo je i ostalih devet momčadi igralo na svojim stadionima, a kad su se Amerikanci na SP 2002. u Južnoj Koreji i Japanu plasirali među osam najboljih, počela je prava euforija. Na čelu s Loganom koji je i dandanas na čelu lige. Tad su ga kritizirali jer je minus porastao na 350 milijuna dolara u 2004. godini, ali njegov dugoročni plan se isplatio.

To all our fans and supporters, we'd like to wish everyone a happy New Year. #RCTID #HappyNewYear.

Posted by Portland Timbers on Friday, January 1, 2016

Nogometaši kao Tim Howard, Landon Donovan, Clint Dempsey ili Jozy Altidore prodali su se u Europu i potvrdili da Amerikanci imaju klasne nogometše. Naravno dolazak Davida Beckhama 2007. u LA Galaxy označio je novo razdoblje te donio i ekstraprofit.

Slijedili su ga Kaka, Thierry Henry, Didier Drogba, Robbie Keane, David Villa, Andrea Pirlo, Frank Lampard, Steven Gerrard... I ne samo oni, Sebastian Giovinco (28) u najboljim godinama napustio je talijansku Serie A i skrasio se u Torontu te je u netom završenoj sezoni bio najbolji strijelac sa 22 pogotka u 33 utakmice.

To, naravno, znači da se više novca zarađuje u MLS-u, u čemu su pomogli sponzori. Svakako, na njihovom je čelu Red Bull koji je stigao 2006. godine, a potom su uslijedili i šeici koji drže Manchester City te osnovali New York City 2013. i doveli MLS do brojke od 20 klubova. I ne staje se na tome, za dvije godine bit će dvije dodatne momčadi – Miami Beckham United i Atlanta United FC.

Nagađa se da će Beckham pritom dovesti u klub velikane kao Zlatan Ibrahimović, Cristiano Ronaldo, Gerard Pique i Wayne Rooney. Morat će im za to ponuditi dobre plaće, a trenutačno MLS nije baš visoko kad je riječ o plaćama, iako za Beckhamov plan financije neće biti problem. Drugima nije baš tako.

Foto: Ivana Ivanović/PIXELL

Naime, još 1999. prosječna godišnja plaća u MLS-u bila je 105 tisuća dolara pa trenutačnih 283 tisuće dolara izgleda dobro, ali svejedno je niže od druge lige u Engleskoj, gdje se u prosjeku zaradi 344 tisuće dolara. No dobra je vijest da se mijenja sve na bolje. Vodstvo MLS-a odlučilo je da se minimalna plaća od 2016. poveća na 62,5 tisuće dolara, a maksimalni godišnji budžet povećava na 3,66 milijuna dolara. Privući će to sigurno kvalitetne nogometaše koji u Europi nisu u prvom planu.

Možda u tom slučaju Landon Donovan sa svojih 144 pogodaka ne bude više nedodirljiv na listi najboljih strijelaca svih vremena, kao i na listi najboljih asistenata (136). Uostalom, njegovim odlaskom prošle godine LA Galaxy izgubio je dominaciju koja ga je krasila kroz prethodne godine kad su osvojili pet naslova. Ove je godine prvak prvi put Portland Timbers, za koji ne igra nijedna internacionalna zvijezda, a temelj su domaći nogometaši. Zato i drže rekord sa 65 uzastopnih rasprodanih domaćih utakmica. Uz to, imaju 15,300 pretplatnika i njih deset tisuća na listi čekanja, čime ne samo da su najbolji u MLS ligi već su i bolji od svih sveučilišnih momčadi u američkom nogometu, a to je veliko dostignuće.

Dokaz je to da se nogomet uvukao u srca Amerikanaca te da tamo namjerava ostati još jako dugo.

* Tekst je preuzet iz sportskog tjednika Max!

>> Američki MLS - obećana liga za zvijezde, ali i naše igrače

Komentara 12

MO
mozdaznam
17:53 07.01.2016.

mene je uvijek onako osobno zanimalo gdje bi bio nogomet da su se amerikanci uhvatili u koštac s njim kao npr s košarkom...

Avatar Ironman0105
Ironman0105
15:31 07.01.2016.

Ovo je do sad najsmjesniji komentar nogometa u USA, baziran na nepoznavanju cinjenica. Prvo, ne moze se usporediti prosjek gledaoca nogometa i NBA, jer se NBA igra u dvoranama. Drugo, neusporedivo najpopularniji sportovi su tzv "Americki nogomet (football)", i baseball, zatim dolazi (vjerovali vi ili ne) golf, zatim sveucilisni football, zatim NBA i sveucilisna kosarka (vazno je napomenuti da je samo zbog zabrane reklamiranja i placanja u sveucilisnom nogometu i pogotovo kosarci NBA jos uvijek tu negdje s njima), Postoje i sportovi koji nemaju liga sisteme natjecanja ali su gotovo neshvatljivo popularni, pa se za vrijeme Kentucky derby-a (konjicke utrke) moze odigravati finale bilo kojeg svjetskog prvenstva (osim am. nogometa ili baseballa) i sve ce USA sportske tv stanice na prvo mjesto staviti doticnu konjicku utrku. Tek nakon svega toga dolaze prvenstveno NASCAR, pa odbojka na pijesku, pa manji sportovi kao NHL (hockey), kuglanje, lacrosse, nogomet, tennis i slicno. Zanimljivo je da razni rukometi, odbojke, stolni tenisi, gimnastike, umjetnicko klizanje, alpsko i nodijsko skijanje pa cak i atletika gdje je USA svjetska velesila gotovo uopce niti ne dolaze u obzir za neke tv prijenose, eventualno su spomenuti na kraju sportsko informativnih emisija ili na dnu sportskih stranica u novinama. I ovo o cemu pisem nisam procitao u nekim novinama, nego od 2001 zivim u USA pa znam. Ogronma je razlika u odnosu na EU u svemu, pa tako i u sportu...

Avatar dzambo
dzambo
20:25 07.01.2016.

MLS ce moci porediti sa Europom u Nogometu JEDINO ako u buducnosti se transferi velikih igraca koji nisu stariji vise od 26-27 godina krenu u klubove iz MLS.....ovi stariji i isluzeni su digli dosta rang MLS kak je bilo prije ALI bez velikih igraca i u punoj snazi MLS ce jos morat pricekat...kad npr u buducnosti neko kao Messi...Ronaldo....i ostali veci igraci sa 19-20 god. pocnu prelaziti u MLS a ne u Barcu...Real...Bayern...TEK ONDA ce biti znak da MLS krece kao vrhu nogometa u svijetu...do sad je ok, ali da bi npr poredio se sa njihovim najacim sportovima ipak trebaju najbolje na svijetu igrace...i na kraju popularnost nogometa u USA se povecala ali za ono pravo ipak trebaju pravi....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije