Iako je Dinamo jedini hrvatski klub koji nas ovoga ljeta predstavlja u grupnim fazama europskih kupova, plavi će sudjelovanjem u Ligi prvaka potencijalno i popraviti hrvatski nacionalni koeficijent. Nakon remija s Monacom (2:2) i završetka ostalih natjecanja, jasno je da se Hrvatska sada nalazi na 19. mjestu UEFA-ine ljestvice. Daleko smo od prvih 15, te zemlje imaju barem dva predstavnika u Ligi prvaka, ali to i ne čudi s obzirom da već godinama ozbiljno Europu igra samo Dinamo.
Situacija u Srbiji, recimo, još je gora. Srbi imaju dva predstavnika u grupnim fazama. No, svi mahom upisuju samo poraze. Crvena zveda ovoga je tjedna izgubila od Intera u Milanu (4:0), a poražen je i TSC iz Bačke Topole kojeg je na otvaranju Europske lige pobijedila Astana s 1:0.
Hrvatska i Srbija jedna su do druge ovoga trenutka, ali je naš koeficijent znatno viši. Naša zemlja na 19. mjestu ima 25.275, a Srbija je na 23.675. Srbija ima dva predstavnika, pa se svaki pozitivan učinak njihovih klubova dijeli sa 2, dok Dinamo sam za sebe kreira i svoj, ali i nacionalni koeficijent za ovu sezonu.
To je priča po UEFA-inom koeficijentu za pet godina, onome koji se gleda kada se raspoređuju mjesta u eurokupovima za buduće sezone. A kad se gleda samo ova sezone, onda se dolazi do podatka da je srpske klubove prestigla i BiH. Naime, nakon što je Borac iz Banja Luke remizirao s Panathinaikosom (1:1) na startu Konferencijske lige, ovosezonski koeficijent BiH je 2.000, a srpski je na 1.900. BiH je na 35. a Srbija na 36. mjestu, dok je Hrvatska na toj ljestvici daleko iznad, na 15. poziciji sa ovosezonskm koeficijentom 4.125.
Navijači srpskih klubova na društvenim mrežama dijele njihovo nezadovoljstvo nastupima u Europi, neki idu toliko daleko pa govore da se Hrvatsku više i ne može stići na ljestvici koeficijenata, iako su samo mjesto udaljeni od nas. Srpski klubovi ove sezone ukupno u Europi imaju tri pobjede, jedan remi i već čak 15 poraza. Hrvatska je na šest pobjeda, osam remija i četiri poraza.
Jal pala kiša u bajinoj bašti?