Kvantiteta i kvaliteta

Suludi ritam od 70 utakmica nikome ne treba: Ozljede sve češće, a utakmice sve lošije

FA Cup - Fifth Round - Sheffield United v Tottenham Hotspur
Foto: MOLLY DARLINGTON/REUTERS
1/9
30.06.2023.
u 19:59

Uefa i Fifa u posljednjih nekoliko godina dodale su još dva natjecanja koja dodatno proširuju rasporede. Umjesto prijateljskih utakmica na svim je kontinentima uvedena Liga nacija, dok je Fifa proširila Svjetsko klupsko prvenstvo na veliki turnir od 32 reprezentacije. "Želimo gledati najbolje nogometaše koji igraju na svojoj optimalnoj razini. To je jako teško kad igraju i više od 60 utakmica po sezoni", rekao je legendarni trener Blackpoola Ian Holloway

Jesmo li sigurni da nam treba toliko nogometa? Većina nas koja obožava nogomet vjerojatno na prvu smatra da nam uvijek treba više, pogotovo u 2023. godini. Međutim, kad se osvijesti da fizički zahtjevi od profesionalnih nogometaša počinju ići do granica onoga što moderna medicina može podnijeti, a i da kvantiteta ne donosi nužno i kvalitetu, valja još jednom postaviti gore navedeno pitanje.

Vjerojatno ste već čuli na stotine izjava velikih igračkih i trenerskih imena o nabijenom rasporedu utakmica, a mnogi će na to samo odmahnuti i reći: "Što hoćete, svojim plaćama možete osigurati pet generacija." Iako taj argument u određenoj mjeri ima smisla, ovdje uopće nije važan budući da ni nama kao publici nije potreban toliki broj utakmica, pogotovo kad su nam sve dostupnije i pogotovo ako to znači da ćemo gledati više dosadnih utakmica.

GALERIJA Brozović nakon finala Lige prvaka odmah zaigrao za vatrene u Ligi nacija

FA Cup - Fifth Round - Sheffield United v Tottenham Hotspur
1/7

Puno putovanja

Uefa i Fifa u posljednjih nekoliko godina dodale su još dva natjecanja koja dodatno proširuju rasporede. Umjesto prijateljskih utakmica na svim je kontinentima uvedena Liga nacija zbog koje je povećan broj reprezentativnih okupljanja, dok je Fifa proširila Svjetsko klupsko prvenstvo sa šest momčadi na veliki turnir od 32 reprezentacije koji će dodatno igračima skratiti dane za oporavak.

Fascinantni su podaci istraživanja FIFPro, u kojem se navodi da je kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić krajem 2020. za Real i Hrvatsku igrao 24 uzastopne utakmice među kojima je bilo manje od pet dana odmora. U sličnom periodu su Georginio Wijnaldum, Ivan Perišić i Harry Maguire nanizali po 20 takvih utakmica. U istraživanju stoji i da je od 1055 istraživanih igrača iz pet najjačih liga svijeta njih 50 posto tijekom protekle sezone doživjelo ozljedu zbog prečestog igranja, 40 posto njih imalo je ozbiljne poteškoće s mentalnim zdravljem nakon prevelikog broja utakmica, a 55 posto njih moralo je u zadnji čas skraćivati svoje odmore s obitelji zbog reprezentativnih ili klupskih obveza.

VEZANI ČLANCI:

Prema istraživanju FIFPro, dvije trećine nogometaša tvrde da im je potrebno minimalno 14 dana oporavka nakon igranja na SP-u, a primjerice, Poljak Kamil Glik morao je nastupiti za svoj Benevento četiri dana nakon igranja na SP-u. Ne treba zaboraviti ni element putovanja po raznim krajevima svijeta. Nogometaši velikih europskih klubova prosječno po sezoni proputuju oko 200.000 kilometara.

– Stvar koja nije poznata među onima koji nisu profesionalni sportaši je ta da jako rijetko igraš bez boli. Kad gledaš igrače, vidiš po njima da trpe nešto, ali žele izdržati i podnijeti sve to, odigrati do kraja. Nisam čuo da ljudi govore o tome – rekao je bivši napadač Engleske i West Hama Dean Ashton.

Odličan uvid u promjenu broja utakmica po sezoni dobit ćemo ako usporedimo engleske krilne igrače Raheema Sterlinga i Ryana Giggsa. Giggs, koji je igrao većinom u 90-ima i 2000-ima, u samo šest od 24 sezone svoje karijere igrao je 50 ili više utakmica, dok je Sterling, koji je igrao u 2010-ima i 2020-ima, već u sedam od svojih 11 sezona igrao više od 50 utakmica u sezoni.

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group D - France v Australia - Al Janoub Stadium, Al Wakrah, Qatar - November 22, 2022 France's Lucas Hernandez down injured REUTERS/Issei Kato Photo: ISSEI KATO/REUTERS
Foto: ISSEI KATO/REUTERS

– Volim brze i intenzivne utakmice. Želiš vidjeti kvalitetu na terenu, a kvalitetu i intenzitet možeš dobiti samo kad se igrač osjeća svježe. Što više igraju, to se rjeđe događa. Kad sam igrala, voljela sam utakmice, ali što su češće bile, smanjen je bio osjećaj za svaku pojedinu utakmicu. Nije to ona cjelotjedna priprema za utakmicu, igrači i sami govore da su 'razbijeni', priznaju da za velike utakmice jednostavno ne uspijevaju doseći visok nivo – govori bivša krilna igračica engleske reprezentacije Sue Smith.

– Tako je sve češće i s navijačima. Većina mojih prijatelja obožava nogomet, imaju sezonske ulaznice za svoje klubove, a i oni govore da je danas previše nogometa na televiziji. U najluđim snovima nisam očekivao da će takvo što dogoditi i da će mi takvo što reći – govori Ashton.

A nepobitno je da sve češće u sezonama gledamo ziheraške ligaške 1:0 ili 0:0 utakmice u kojima se određeni klubovi 'štede', i to nije slučajno.

VEZANI ČLANCI:

Razlog je jasan

– Sve češće gledamo utakmice koje nam daju osjećaj kao da nema života u njima, kao da su igrači na 70 posto. Jasan je razlog, određeni igrači vidno se štede i igraju opreznije jer igraju ili ozlijeđeni ili pod bolovima, ali mentalitet je da se moraš i želiš dokazati – dodaje bivši golgeter West Hama.

Vratimo se za kraj još jednom na našeg Luku Modrića, jer je bio jedan od temelja FIFPro istraživanja, ove je sezone u polufinalu i finalu Lige nacija po 120 minuta igrao svoju 69. i 70. utakmicu ove sezone.

– Što mi želimo? Želimo gledati najbolje nogometaše koji igraju na svojoj optimalnoj razini. To je jako teško kad igraju i više od 60 utakmica po sezoni – rekao je legendarni trener Blackpoola Ian Holloway. 

VIDEO Tura po Pampasu

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije