Godine i desetljeća prolaze, stadion u Maksimiru sve je veća ruševina iako je nekoć bio gradilište suvremenog stadiona u koji je utučen ogroman novac. A taj novac sporan je i danas, još se vodi postupak protiv tadašnjih čelnika Croatije, današnjeg Dinama.
Problem je povrat PDV-a
Tako današnji Poslovni dnevnik donosi izvještaj vještaka u kojem stoji:
"Iako u rekonstrukciju sjeverne tribine maksimirskog stadiona upokojeno trgovačko društvo NK Croatia nije uložilo ni kune, a radove je platio Grad Zagreb, čelnici Croatije nezakonito su se domogli čak 40,1 milijun kuna. Rezultati su to ovih dana dovršenog vještačenja za potrebe sudskog postupka koji se već dvije i pol godine vodi pred zagrebačkim Općinskim kaznenim sudom."
Glavni sudionici su Mirko Novosel, Tomislav Horvatinčić i Damir Vrbanović. Tereti ih se za zloporabu u poslovanju tešku čak 120 milijuna kuna, a taj je iznos, tvrdi tužiteljstvo, "izbijen" iz državne blagajne, odnosno iz džepova poreznih obveznika. Na sudu su se našli i zbog obnavljanja stadiona, a upravo je rekonstrukcija bila predmet posljednjeg knjigovodstveno-financijskog vještačenja koje je za potrebe suda proveo vještak Zrinko Ručević.
Detaljno je pročešljao dopunske ugovore Croatije s Gradom Zagrebom o zakupu stadiona, ugovore o izvođenju radova koje su uglavnom obavili Tehnika, IGH i Industrogradnja, ugovore o kreditima Grada, ali i razna financijska izvješća te njihove revizije. Donio je zaključak koji nimalo ne ide na ruku obrani: utvrdio je kako je Zagreb Croatiji dao stadion u najam bez ikakve naknade, a k tome je cesijama, i to izravno, platio sve izvedene radove na sjevernoj tribini.
Usprkos tome izvođači su račune ispostavljali Croatiji (237,8 milijuna kuna koliko je Zagreb u tri godine, od 1998. do 2000. godine, platio za obnovu stadiona). Iako Croatia nije uložila ništa, tvrdi Ručević, uredno je 1998. godine za ispostavljene račune podigla 15,7 milijuna kuna PDV-a, te godinu kasnije još 24,4 milijuna. U dokumentaciji je otkrio da se dijelom tog novca, točnije s 10,1 milijun kuna, podmirila obveza na porez na dobit.
Odustali od Ordulja
Isprva je na optuženičkoj klupi bio i Boris Ordulja, nekadašnji pročelnik Ureda za izgradnju grada, ali je tužiteljstvo odustalo od njegova progona.
Zanimljivo, Grad po zakonu nije imao pravo na povrat PDV-a, a prema Orduljinim riječima, davao je novac iako ga nije imao u blagajni. Sve je "odrađeno" na brzinu, jer se hitno moralo naći rješenje zbog "višeg cilja" – Svjetskih vojnih igara, piše Poslovni dnevnik.
Novosel: Imali pravo na povrat
Mirko Novosel, Tomislav Horvatinčić i Damir Vrbanović tvrde da nisu krivi za spomenuti slučaj.
– Bio sam sto dana direktor, a u tom razdoblju koje obuhvaća taj povrat PDV-a fizički sam bio direktor samo nekoliko dana, mene terete za druge stvari, s time nemam veze – komentirao je Tomislav Horvatinčić.
– Moj će odvjetnik na nalaz vještaka uložiti žalbu. Dva čovjeka iz Ministarstva financija pregledavali su naše poslovanje u to vrijeme i rekli nam da imamo pravo na povrat PDV-a – objasnio je Mirko Novosel.
Mene samo zanima slijedeće ? Već se niz godina govori o referendumu u Zg u svezi stadiona i još ništa. Meni je bitno kad dođem recimo na sjevernu tribinu dolje , da gledam utakmicu a ne gornju platformu sjeverne tribine bojeći se da se ne sruši..... Je da je sjeverna tribina najmalađa , ali kaj su ovi delali , ko kaže da nisu za svoje potrebe maznuli par tone cementa , i da će kad tad opizditi gornji nivo sjeverne tribine !!!!!!!!!!