Zemlja se i dalje trese, a u danas će se održati prvi sprovod poginulih u potresu koji je u srijedu pogodio središnju Italiju. Na ispraćaj u Ascolu Piceno doći će šef države Sergio Mattarella, premijer Matteo Renzi, a subota je proglašena danom žalosti za poginule kojih do sada ima 267, ali se još traga za onima koji se vode kao nestali. Ne želi se priznati da su mrtvi. Sve dok se ne pronađu njihova tijela, moguća su čuda.
Do sada su spasioci iz ruševina izvukli 238 živih osoba, od kojih su 215 izvukli vatrogasci, a 23 članovi gorske službe spašavanja.
– Amatrice moramo raskrčiti, sravnati, i onda ga ponovno izgraditi kakav je bio – kazao je načelnik Sergio Pirozzi i naglasio kako ne dolazi u obzir gradnja nekog novog gradića na drugom mjestu, kako se namjeravalo izgraditi poslije potresa u L’Aquili 2009. Osim crkve S. Francesco, sve ostale zgrade sravnjene su sa zemljom, ali bit će sagrađene u istom obliku u kojem su bile. Načelnik želi da se do zime sagrade drvene kućice jer ljudi ne smiju dočekati zimu u šatorima. Zime su u tom dijelu Italije hladne i pune snijega. Upravo zbog toga mnogi Rimljani imaju tu vikendice.
Na ulasku u Amatrice jučer zaustavili su nas predstavnici Crvenog križa. Bili smo u društvu nekolicine britanskih novinara koji su se malo začudili takvu ponašanju članova Crvenog križa. Odmah im je stigao odgovor, donijeli su nam svakome tanjur pun tjestenine. I novinari moraju jesti, kazali su nam. Britanski kolege ostali su zapanjeni i kazali kako je Italija divna zemlja i kako ne mogu shvatiti one koji je ne vole. A onda, valjda pod utjecajem tog događaja, britanski novinar slobodnjak ispričao je da su ga u srijedu, odmah poslije potresa, nazvali s jedne američke TV postaje, poznate u cijelome svijetu, i pitali ga može li izvijestiti o tome kako spasilačke ekipe kasne i nisu dobro organizirane. Novinar je odgovorio da to ne može učiniti jer to nije istina. Poslije toga ga više ga nisu zvali.
>> Nakon 17 sati iz ruševina izvučena 10-godišnja djevojčica: Živa je!