Velik dio antiameričkog raspoloženja u svijetu nastao je zbog odnosa SAD-a prema zemljama Latinske Amerike, od Kube do Čilea, gdje je bilo svega, od potpunog prekida odnosa do brutalnog interveniranja. Pri kraju svog drugog mandata Barack Obama napravio je velik iskorak kako bi tu sliku svjetske sile poboljšao i poradio je na uspostavi odnosa s Kubom nakon 53 godine, koji je okrunio rukovanjem s predsjednikom Kube Raulom Castrom na Summitu dviju Amerika u Panami u petak navečer na kojem su se okupili lideri 35 zemalja.
Nekažnjeno miješanje
Svjetski su mediji dali primjerenu pozornost povijesnom događaju, konačnom završetku hladnog rata. Pola stoljeća neprijateljstva, potpunog prekida odnosa zbog kojih je Kuba bila praktično odsječena od većeg dijela svijeta, tako je pri kraju, a Obama ističe kako je izvoz iz Latinske Amerike u SAD od 2009. kad je on preuzeo dužnost narastao 50 posto. - Prošlost je vrijeme kad su Sjedinjene Države sebi uzimale pravo da se nekažnjeno miješaju - rekao je Obama, obećavajući kako se SAD više neće miješati u poslove zemalja te regije. Na skupu predstavnika civilnog društva u Panami za tu je izjavu dobio najjači pljesak. Susret dvojice predsjednika dogovaran je još od kraja prošle godine i privukao je veliku pažnju iako su se Obama i Castro susreli i rukovali i na ispraćaju Nelsona Mandele u prosincu 2013. No, sad je već u tijeku ponovna uspostava odnosa, povezivanje dviju zemalja koje su desetljećima bile simbolima dvaju svjetova, kapitalističkog i komunističkog. - Nekad se mislilo imate li potpuno slobodno tržište ili državni ekonomski model i sve se promatralo kroz tu ideološku prizmu. Sad kad smo vidjeli da neke stvari funkcioniraju, a druge ne, svi u ovom dijelu svijeta imaju praktičnu orijentaciju. Ili gotovo svi - rekao je Obama, proglasivši, čini se, pobjedu slobodnog tržišta i ciljajući na iznimke od tržišne orijentacije u Venezueli.
Prosvjednici za i protiv
Nasljednik Huga Chaveza, predsjednik Venezuele Nicolas Maduro sad predvodi antiamerički lobi i prije nego što je došao na skup u gradu Panami, otišao je na narodni summit u El Chorrillo, gdje se nekoliko stotina ljudi okupilo u počast poginulima u američkoj invaziji 1989. Na summitu u Panami bilo je i prosvjednika za i protiv Castra, te onih koji se bune protiv Madura koji uhićuje političke protivnike.
>> Raul Castro: Obama je pošten čovjek, nije on kriv za sankcije
Sad prvo treba uvesti židovsku demonkraciju,sa židovskim bankama i nevladinim udrugama.Oni znaju najbolje što je dobro za gojime,bolje od njih samih.Iduće godine slijedi prva gay parada u Havani.To će biti veliki događaj za kubanski narod.LoL !! Nisu oni tako blesavi.