Profesor s teksaškog Sveučilišta A&M i njegov katarski tim osmislili su matematičku teoriju zašto brojne posade uključene u potragu nikada nisu našle nijedan trag zrakoplova Malaysia Airlinesa nestalog prije više od godine dana, piše Business Insider.
Dr. Goong Chen smatra kako je moguće da je zrakoplov na letu 370 u Indijski ocean "uletio" prednjim krajem pod kutom od 90 stupnjeva i neoštećen potonuo na dno. Manje od 60 minuta nakon polijetanja iz Kuala Lumpura za Peking zrakoplov u kojem je bilo 239 ljudi "nestao" je s radara, a jedan od najvećih misterija je činjenica da u opsežnoj potrazi Indijskim oceanom nije pronađen niti jedan trag aviona.
Krila bi se odlomila, ali bi i ona potonula na dno
Tim znanstvenika je napomenuo da je u slučaju pada zrakoplova Air Francea već nakon nekoliko dana pronađeno na stotine dijelova aviona u Atlantskom oceanu. Chen objašnjava da se kod drugog kuta ulaska, zbog sila koje djeluju, zrakoplov raspadne pri udaru u vodu, dok bi kod "vertikalnog" ulaska te sile bile slabije. Smatra da bi se krila vjerojatno odmah odlomila, ali bi zbog težine i ona potonula na dno.
Njihova teorija kaže da, ako je zrakoplov u ocean uletio pod kutom od 90 stupnjeva, mogao je "neoštećen" potonuti do dna. Potom su ga morske struje mogle voditi do njegova posljednjeg "počivališta". Lakši ostaci, kao što je prtljaga putnika, u tom slučaju vjerojatno ne bi mogla isplivati na površinu oceana, ako je zrakoplov "neoštećen" došao do dna.
>>'Vidjela sam gorući zrakoplov Malaysia Airlinesa na dan kada je nestao'
>>Nizozemac dva puta 'prevario smrt'. Izbjegao obje nesreće Malaysia Airlinesa
Mozda je "Dr." Chan pao vertikalno na glavu kad je rasradjivao ovu teoriju?