Njemačka kancelarka Angela Merkel pretrpjela je poraz nakon što su se njezini demokršćani (CDU) dogovorili sa socijaldemokratima (SPD) da će njihov šef diplomacije Frank-Walter Steinmeier biti predsjednik Njemačke.
Veliki nogometni talent
Doduše, poraz je bio kalkuliran jer Merkel ga je jučer izabrala kao manje zlo u trenutku kada se priprema za izbore sljedeće jeseni. Zaključila je da nema šanse pružati otpor Steinmeieru, jednom od najomiljenih političara, pa je dala zeleno svjetlo tomu da predsjednik postane osoba koja je, primjerice, prijatelj s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, predstavljajući ga čak kao “odličnog kandidata”.
Natezanja oko osobe koja će zamijeniti Joachima Gaucka trajala su mjesecima. Predsjednika u Njemačkoj bira Savezna skupština i – iako je dužnost uglavnom ceremonijalna i bez pravih ovlasti – među Nijemcima se on doživljava kao moralni autoritet.
Merkel je željela vidjeti manje stranačku osobu na tom mjestu, a nesklonost je potencirana stavovima koji su se u dva mandata, koliko je Steinmeier bio “njezin” ministar vanjskih poslova – prvi put od 2005. do 2009., a drugi od 2013. – odmicali od njemačke vanjske politike.
U trenucima kada je EU nametao sankcije Rusiji, Steinmeier je zagovarao dijalog s Moskvom i smanjene tenzija. Naklonost Rusiji i Kini bila je tema oko koje su se žestoko sukobljavali i tijekom utrke za kancelarsko mjesto 2009., na kojoj je protukandidat Angele Merkel bio baš Steinmeier koji je nakratko i vodio SPD. Nedugo nakon gubitka povukao se iz politike i posvetio obiteljskom životu o kojem do tada nije želio govoriti u javnosti. No tada je morao objasniti da se povlači jer će svojoj bolesnoj supruzi Elke Büdenbender, s kojom ima kćer, darovati svoj bubreg.
Steinmeier (60) podrijetlom je iz Detmolda, grada na pola puta između Dortmunda i Hannovera, u kojem je u dječačkim danima, kažu, mogao igrati nogomet na svim pozicijama, što je osobina koja se kasnije, u političkom radu, prenijela na predanost dijalogu. Radio je na prekidu vatre u Siriji, često kao premosnica između Rusa i Amerikanaca. Sklonost Rusiji dijeli s bivšim kancelarom Gerhardom Schröderom, čiji je šef kabineta bio. Steinmeier, inače po obrazovanju odvjetnik, bio je jedan od glavnih promotora socijalne reforme i reforme tržišta rada znane kao Agenda 2010.
Propovjednik mira
Niz mjera, poput pomicanja granice za mirovinu, povećanja doprinosa za zdravstveno osiguranje... donio je Schröderu gubitak izbora, ali je od njih profitirala njegova nasljednica Merkel jer je reforma označena kao ključna za gospodarsku renesansu. U posljednje vrijeme Steinmeier je kritizirao Donalda Trumpa, novoizabranog predsjednika SAD-a, što je neobično za njega jer mu politički govori više nalikuju propovijedima o miru.
I dok je njegovo inzistiranje na dijalogu i nevoljkost da se oštrije postavi možda i podrivalo autoritet ministra vanjskih poslova, sada će mu te osobine dobro poslužiti kao predsjedniku. Većina Nijemaca ionako smatra da je to uloga koja mu je predodređena.
>> Svjetski čelnici čestitali Trumpu na pobjedi. Neke europske zemlje su oprezne
Dokle god se Njemacka kancelarka bude bavila tudjim problemima dotle ce dozivljavati "poraze" . O nikakvom se "porazu" ne radi, osim neoliberalnih militarista, jer u cemu je problem ako je netko s nekim prijatelj. Pa bolje da je prijatelj nego neprijatelj, osim ako cilj nije rat pa je onda prijateljstvo problem. Netko po svaku cijenu zeli ponovno podjeliti Europu i zapoceti novi rat, pa su im prijateljstva i mir "problem".