To je društvena revolucija. Crkva treba voditi računa o stvarnosti, rekao je nadbiskup Dublina i primas irske Crkve Diarmuid Martin o rezultatu referenduma o homoseksualnim brakovima na kojem se katolički irski narod sa 62% glasova izjasnio za istospolne brakove iako su irski biskupi pozivali birače da se izjasne u prilog tradicionalnom poimanju obitelji koju čine muškarac i žena, kako stoji i u ustavu od 1937. godine. No sada će 41. članak irskog ustava biti izmijenjen.
Redovna biskupska sinoda o obitelji održat će se od 2. do 25. listopada i zasigurno će morati voditi računa o riječima nadbiskupa Martina. Nakon prošlogodišnje izvanredne sinode o obitelji, na kojoj je jasno bilo izneseno protivljenje bilo kakvom otvaranju ne samo prema homoseksualcima nego i prema davanju pričesti rastavljenim i ponovno vjenčanim parovima, sada će na redovnoj sinodi biti žestokih sučeljavanja. Crkva zacijelo neće vjenčati istospolne osobe, ali biskupi će morati voditi računa o promjenama u društvu.
"Nije vrijeme za barikade, već za promišljanja. Mentalitet je duboko izmijenjen", kaže teolog nadbiskup Bruno Forte, posebni tajnik biskupske sinode o obitelji.
Crkva zabranjuje rastavu braka pa ipak danas nema nijedne europske države u kojoj postoji takva zabrana (najdulje je trajala na Malti, do 2011.). To znači prihvatiti društvene promjene, da se osobe imaju pravo ponašati i izvan crkvenih dogmi. Države mijenjaju zakone prema želji građana, ali uvijek se najprije izmijeni društvo, a onda se zakoni prilagođavaju novoj situaciji.
>>Irska prva zemlja koja će ozakoniti istospolni brak referendumom
>>Vatikan ne osuđuje rezultate referenduma o homoseksualnim brakovima
Pa i Hrvatska je napredna i nehomofobicna zemlja. Imali smo gay premijera, ministra, sada nekoliko saborskih zastupnika. Nema stranke koja nema gay osobe i to vrlo etablirane koliko vidim.