Jučer su objavljene fotografije Elizabete II. s obitelji prigodom kraljičina 90. rođendana. Djelo znamenite američke fotografkinje Annie Leibovitz. I nije to prvi put da je Leibovitz slikala britansku kraljicu, prvi put to se dogodilo 2007. Kakva čast!
Danas je Elizabeta II. vladarica s najduljim stažem u povijesti Velike Britanije, ali i u svijetu, premašivši prošle godine svoju praprabaku, kraljicu Viktoriju. A činjenica je da Elizabeta nije željela biti kraljica.
Lekcija iz Aberfana
Kako brojne službene biografije navode, zanimao ju je život na ladanju gdje bi se mogla posvetiti konjima. Prvi se put Lilibeth, kako su je zvali, na konja popela s četiri godine. No javnost nije prihvaćala američku raspuštenicu Wallis Simpson kao svoju kraljicu pa njezin stric Edvard VIII. abdicira. Odjednom Lilibeth postaje druga u nizu za prijestolje, a spasiti je može samo ako njezin otac George VI. dobije sina. Kako u njezinoj biografiji navodi The Guardian, Elizabeta se molila da dobije brata. No to se nije dogodilo. Njezin boležljivi otac umire za njezina posjeta Keniji 1952. Elizabeta II. nova je vladarica V. Britanije i Commonwealtha. Tada je već bila udana za Philipa Mountbattena, vojvodu od Edinburgha.
Na vjenčanje 1947. nisu pozvane Philipove sestre ni stric Edvard VIII. sa suprugom Wallis Simpson. Kraljicu Elizabetu II. mnogi slave zbog smanjenja jaza između dvora i naroda. Da je javna podrška bitna, shvatila je nakon velike nesreće 1966. Tada su u velškom Aberfanu pod brdom ugljena poginule 144 osobe, od čega 116 djece. Osam je dana trebalo da se odluči na obilazak. Dočekala ju je djevojčica s porukom “od preostale djece Aberfana”. Jasno, vladavina nije bez šokova. Pokazalo se da je Anthony Blunt, nadglednik kraljevskih fotografija, i to službene arhive, sovjetski špijun. Nije bila najsretnija ni s Margaret Thatcher. Najviše zbog premijerkina odbijanja da uvede sankcije Južnoj Africi zbog aparthejda.
Izazvala sablazan
Jasno, tekst o britanskoj kraljici ne može se napisati, a da se ne spomenu princ Charles i princeza Diana. Njihov se brak pretvorio u tabloidiziranu noćnu moru. Diana pogiba u prometnoj nesreći, a Elizabeta II. izaziva sablazan ostajući u svojoj rezidenciji Balmoral. Sve ispravlja spuštanjem zastava Buckinghamske palače na pola koplja i televizijskim obraćanjem naciji bez presedana. No, pravu je državničku osobnost pokazala posjetom Republici Irskoj 2011. čime je postala prvi britanski monarh koji je susjednu državu posjetio u stotinu godina. Godinu dana kasnije pruža ruku Martinu McGuinnessu, nekadašnjem IRA-inu zapovjedniku, tada zamjeniku premijera Sjeverne Irske. Da je narodna kraljica, pokazala je i na otvaranju londonskih Olimpijskih igara 2012. kada je svoj lik posudila skačući padobranom iz helikoptera s najpoznatijim tajnim agentom obraćajući mu se s “Dobra večer, gospodine Bond”.
>>Princu Charlesu i Camilli vina s krunidbe kraljice Elizabete II.
>>Kraljica Elizabeta slavi 60 godina na britanskom tronu