Pregovori u Minsku, koji su trajali punih 17 sati, otvorili su novu nadu da bi kriza u Ukrajini ipak mogla biti okončana mirnim, diplomatskim putem. Angela Merkel, François Hollande, Petro Porošenko i Vladimir Putin tijekom noći u kojoj nitko nije spavao uspjeli su dogovoriti prvi korak na putu prema miru.
Merkelova je nakon pregovora kazala da sada zaista postoji “tračak nade” da će se godinu dana duga kriza ipak riješiti za pregovaračkim stolom. No također je naglasila da ni ona ni lideri koji su na pregovorima sudjelovali nemaju nikakvih iluzija o dogovoru i da su potpuno svjesni da je pravi posao tek pred njima.
Bezuvjetni prekid vatre
Ruski predsjednik Vladimir Putin prvi je objavio da je postignut dogovor. “Dogovorili smo se o prekidu vatre koji stupa na snagu u prvoj minuti 15. veljače. Tu je i načelni dogovor o političkom rješenju. Prvo što Ukrajina treba napraviti jest ustavna reforma koja će u obzir uzeti legitimna prava ljudi koji žive u regiji Donbasa. Otvorena su i pitanja o tome tko će kontrolirati granicu, a postoji i niz ekonomskih i humanitarnih problema koje treba riješiti”, kazao je Putin.
Foto: Reuters/PIXSELL
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko naglasio je kako je potpuni i bezuvjetni prekid vatre najveće postignuće pregovora u Minsku. Istodobno, pobunjenički vođa Aleksander Zaharčenko ovaj je sporazum nazvao “velikom pobjedom za narodne republike Donjecka i Luganska”. Dodao je kako će Ukrajini dati šansu da promijeni ustav i dade im šansu da žive normalno i u miru. Zaharčenko je također naglasio kako sva odgovornosti za uspjeh i primjenu ovoga sporazuma pada na Ukrajinu i Porošenka te da oni više neće pregovarati ako Kijev na bilo koji način prekrši ono što je dogovoreno.
Jedan od većih problema tijekom pregovora bio je status grada Debalceva, strateškog prometnog čvorišta koje povezuje Donjeck i Lugansk i mjesta gdje se trenutačno vode najžešće bitke. Pobunjenici tvrde da grad drže u okruženju, što ukrajinska strana negira. No vojni stručnjaci ipak su presudili da pobunjenici govore istinu.
Tko će kontrolirati granicu
Putin je od njih zatražio da ponude rješenja koje bi omogućilo da se i ova situacija riješi mirnim putem, no na kraju je ipak rekao da bi najbolje rješenje bilo da se uspostavi koridor koji bi ukrajinskim snagama omogućio da se izvuku iz grada, što znači da bi on na kraju ipak završio u rukama pobunjenika.
Drugi veliki problem jest kontrola granice između Ukrajine i Rusije. Trenutačno je kontroliraju pobunjenici, a kroz nju u istočnu Ukrajinu dolazi oružje i vojnici iz Rusije. Porošenko je kazao kako bi ukrajinske vlasti kontrolu te granice trebale preuzeti najkasnije krajem ove godine.
U trenucima kada su postale poznate pojedinosti dogovora, MMF je objavio da je Ukrajini odobrio program koji uključuje pozajmicu od 17,5 milijardi dolara, što bi trebalo spriječiti potpuni bankrot države. Direktorica MMF-a Christine Lagarde kazala je da je riječ o ambicioznom i vrlo zahtjevnom programu tijekom kojega će Kijev morati srezati troškove, restrukturirati banke i iskorijeniti korupciju.
Za sada nije lose,vidjet cemo, ali trebali su prvo da razoruzaju one u Debaljcevu,pa onda da strane placenike ustroje da se ne razmnozava taj sljam vise i da ih posalju doma.