Litva je ažurirala knjižicu civilne obrane u kojoj je građanima objasnila što učiniti u slučaju ruske invazije.
U knjižici, koja ima 75 stranica i tiskana je u nekoliko desetaka tisuća primjeraka, se nalaze tehnike preživljavanja te upozorenje da Rusija neće oklijevati upotrijebiti vojnu silu protiv svojih susjeda. Vlada je također pokrenula i telefonski servis na koji građani mogu prijaviti osobu za koju posumnjaju da je špijun.
- Svaki građanin Litve može postati meta špijuna - kazao je Darius Jauniskis, voditelj odjela državne sigurnosti, javlja BBC.
Odnosi Rusije sa svojim baltičkim susjedom pogoršali su se otkad je Rusija aneksirala Krim. Ovo je treća knjižica s uputstvima koje je litavsko ministarstvo obrane od tada objavilo, no u ovoj knjižici ton je puno ozbiljniji nego u prošle dvije.
Knjižica sadrži vodiče za uočavanje ruskih tenkova, metaka i mina, kao i upute za preživljavanje u divljini.
- Najvažnije je da su civili svjesni i imaju volje da se odupru. Kada su ti elementi jaki, agresor ima problema prilikom stvaranja okruženja za vojnu invaziju - stoji u priručniku.
Litva je od 2004. godine član NATO-a koji planira poslati više vojnika i vojne opreme u zemlje Baltika. Litva, Estonija i Latvija izrazile su strah od ruske invazije, a prošle godine Litva je najavila da će ponovno uvesti novačenje za muškarce u dobi od 19 do 26 godina.
>> 'Rusija je teroristička država. Treba je zaustaviti'
>> Strah od Rusije među Litvancima povećao podršku uvođenju eura
Rusija nije aneksirala, nego anektirala Krim!