Brojni čelnici država i vlada osudili su jučer najgori masovni pokolj u povijesti Sjedinjenih Država u kojemu je 50 osoba ubijeno i 53 ranjene u gay klubu u Orlandu, na Floridi koji je, navodi agencija AMAQ, povezan sa skupinom Islamskom državom a počinio ga je "borac IS-a".
Francuski predsjednik Francois Hollande je u priopćenju "s užasom osudio pokolj (...) i izražava punu potporu Francuske i Francuza američkim vlastima i narodu u toj kušnji".
Britanski premijer David Cameron je na Twitteru poručio da je "užasnut vijestima o noćašnjem pokolju u Orlandu. Moje su misli sa žrtvama i s njihovim obiteljima".
Papa Franjo je preko svog glasnogovornika Federica Lombardija rekao da je "strašan pokolj koji se dogodio u Orlandu u kojemu su stradale mnoge nedužne žrtve, potaknuo (...) duboki osjećaj gnušanja, osude, boli i uznemirenosti zbog još jedne pojave smrtonosnog ludila i bezumne mržnje".
Ruski predsjednik Vladimir Putin je u priopćenju Kremlja ocijenio da je riječ o "barbarskom zločinu" i izrazio sućut obiteljima žrtava.
Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a, u priopćenju je izrazio solidarnost s "LGBT zajednicom i s američkim narodom", rekavši da "nas teror i mržnja neće promijeniti. Članice NATO-a i dalje će biti ujedinjene u borbi protiv terorizma".
Talijanski premijer Matteo Renzi je na Twitteru izrazio "solidarnost i potresenost talijanske vlade gnusnim pokoljem u Orlandu, na Floridi. Naše srce je s našom američkom braćom".
Španjolski premijer Mariano Rajoy je na istoj društvenoj mreži "oštro osudio gnusni napad u Orlandu. Zajedno ćemo se i dalje boriti za slobodu, protiv mržnje i barbarstva. Španjolska je uz SAD".
Ašraf Gani, predsjednik Afganistana, odakle je obitelj osumnjičenika za pokolj Omara Mateena, poručio je na Twitteru da "osuđuje taj užasan napad u Orlandu i da ništa ne može opravdati ubijanje civila. Moje su misli s obiteljima, žrtvama, s američkim narodom i vladom".
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je u priopćenju "u ime izraelskog naroda i vlade uputio američkom narodu izraze iskrene sućuti nakon strašnog napada na LGBT zajednicu u Orlandu".
Belgijski premijer Charles Michel je na Twitteru rekao da je "žalostan zbog gubitka tolikih nedužnih života u pokolju u Orlandu. Iskreno suosjećamo s obiteljima".
Čelnik američke muslimanske grupe CAIR Nihad Awad oštro je osudio pokolj, istaknuvši da ubojica ne predstavlja islamsku vjeru.
"Ovo je zločin iz mržnje i osuđujemo ga u najoštrijem mogućem smislu", kazao je Awad. "Nećemo se predati mržnji. Nećemo se predati strahu", poručio je.
>> Završila kriza: U pucnjavi na Floridi ubijeno 50 ljudi uz 53 ozlijeđena, napadač smaknut
Ub ojstva su svakakao za osudu, ali ne mogu ne zamjetiti,da se homoseksualci ponasaju kao ranije, skromnije,da ne zele da prkose drustvu,paradama, vjerijem da ovoga ne bi bilo.