U najnovijem broju iQ-a, magazina koji je na izvorištu modernih tehnologija i novih znanstvenih dostignuća, pročitajte: Može li doista tablet zamijeniti laptop za sve, pa čak i za poslovne svrhe ili moramo imati tablet za zabavu i laptop za ozbiljne stvari? Je li odzvonilo velikim i teškim prijenosnim računalima? Trebaju li nam uopće tipkovnica i miš?
Bez napredne tehnologije nezamisliva su i sportska natjecanja. Svako veliko globalno natjecanje podjednako je borba bitova i čipova koliko i borba za rezultate i medalje. Tehnologija neminovno mijenja sport, pitanje je samo želimo li mi uopće da se sport mijenja zbog tehnologije i gdje tu tehnologiju želimo vidjeti. Znate li što je Viper i što mjeri? Je li doista tehnologija izrade lopte "kriva" za poplavu golova na SP? Istražili smo kako rade i što mogu zeleni bolidi na strujni pogon? Može li tiha Formula E doista zamijeniti glasnu Formulu 1?
Da nisu sve igre u današnjem svijetu pobjegle na konzole i u virtualnu stvarnost, svjedoči nam bogata LARP (Live Action Role Play) scena u Hrvatskoj. Istražili smo koje sve LARP-ove vole igrati hrvatski ljubitelji igranja uloga u različitim temama od srednjovjekovnih mističnih ugođaja preko vampirskih pa do tema inspiriranih Ratovima zvijezda.
Reporter iQ magazina infiltrirao se u Camarillu Agram i otkrio kako napredovati na vampirskom dvoru moći u zagrebačkoj alternativnoj stvarnosti! Još su nas jednom autori kratkih priča zasuli svojim radovima za izbor najbolje kratke SF priče. Siniša Domić iz Zagreba piše nam na autentičnom zagorskom dijalektu o snalaženju i izgledima malog čovjeka u tehnološki represivnoj verziji Europske unije. Pozabavili smo se i zanimanjem fotoreportera: "Zašto sam i kako snimio gole nogometaše?"
Fotograf Pixsella ekskluzivno za iQ o velikom poslu u Brazilu.
iQ Magazin možete kupiti od srijede 30. 7. na kioscima za samo 9,90 kuna.
Do daljnjega tablet nece u potpunosti zamijeniti lapptop ili drugi tip racunala, ali ce, vec je, biti komplement u 80% upotrebe. Kad ovo kazem, onda se ne bavim tracevima i ne iznosim neku svoju ludu viziju sadasnjosti i buducnosti. U nekim zemljama (npr. Svedska...) svaki ucenik od cetvrtog razreda osnovne skole posjeduje svoj osobni tablet kao komplement udzbenicima, u komunikaciji dom /skola, ucenik/ucenici itd, brzi, planirani i/ili spontani pristup ogromnoj biblioteci zvanoj Internet i jos stosta. Naravno ucenici dobiju/posudjuju tablet besplatno a financira ga opcina od poreznih sredstava. Danas je zivot u modernim i financijski jakim drustvima posao u skolama, na sveucilistima, u poslovnom kao i u politickom zivotu gotovo nezamisliv bez tablete. Koje ce posljedice tablet izazvati kod posebno male djece zbog svakodnevne i visesatne upotrebe tek cemo saznati.