MODERNA POŠAST

Tko stoji iza hakerskih skupina i što su njihovi motivi?

hakeri
Foto: Marko Prpić/Pixsell
13.09.2015.
u 22:00

Koji su motivi današnjih poznatih hakerskih grupacija, prelaze li na "onu stranu zakona" s plemenitim ciljem ili ipak ne

Umjesto luka i strijele, u rukama suvremenog Robin Hoodova danas biste mogli pronaći ni više ni manje nego – tipkovnice. Moderni borci za pravdu, kako se oni sami vole nazivati, ne jašu Sherwoodskom šumom i ne otimaju žito bogatima da bi nahranili siromašne. Njihove su tehnike i alati nešto sofisticiraniji. U udobnim naslonjačima ispred ekrana ispisuju kodove, hakiraju "nepoćudne" i novac s njihovih računa doniraju dobrotvornim organizacijama. Međutim, kao što je i Robin Hood različito opisan kroz povijest – najprije kao krvoločni pljačkaš pa poslije kao borac za pravdu, s pravom bi se trebalo zapitati što motivira današnje hakerske grupacije i što zapravo žele postići? Jer, osim pojedinačnih genijalnih hakerskih umova koji djeluju sami za sebe, sve su aktualnije upravo hakerske grupacije koje uglavnom streme prema ciljevima političko-ekonomske prirode. I u koju ladicu staviti niz takvih grupacija koje pod izlikom nekog, uvjetno rečeno, plemenitog cilja za svoje društvo ili državu ili pak cijeli svijet evidentno prelaze na "onu stranu zakona" No tko, što i koji motivi zapravo stoje iza današnjih poznatih hakerskih grupacija?

ANONYMUSI

Izbrisat ćemo vas s interneta, poručili su Anonymusi džihadistima nakon pariškog masakra u kojemu je ubijeno desetero novinara i dva policajca. Osim što su objavili rat teroristima, internetski "haktivisti" svojevremeno su hakirali i stranice FBI-ja nakon što je američka vlada ugasila internetsku stranicu Megaupload.com. Uz parolu "Mi smo Anonymus. Mi smo Legija. Mi ne opraštamo. Mi ne zaboravljamo. Očekujte nas" pojavili su se 2003. godine. Pet godina kasnije pretvorili su se u pravi pokret koji je ubrzo postao poznat i po hakiranju. Prva na meti bila im je Scijentološka crkva, čije su stranice nekoliko puta srušili objavljujući dokumente koje su im prethodno ukrali s računala. Napali su i rušili mnoge tvrtke diljem svijeta, stranice Sonyja, VISA-e, MasterCarda, europskih policija, ministarstava, televizija... Svojevremeno su srušili i stotinjak pedofilskih stranica i javno objavili njihove pune identitete. U Hrvatskoj su rušili stranice bivšeg predsjednika Ive Josipovića, MVEP-a, HDZ-a, Ureda za mlade Hrvatske biskupske konferencije. Uz prepoznatljivu masku Guya Fawkesa, na hakiranim stranicama Anonymusi vole ostavljati i prigodne poruke. Kao moćni ogranak Anonymusa svojevremeno se pojavio i LulzSecurity koji je u nekoliko navrata blisko surađivao s Assangeovim WikiLeaksom. Nekoliko glavnih hakera LulzSeca uhićeno je u ožujku 2012. godine. Tada se iz izvora bliskih FBI-ju moglo čuti da ih je "otkucao" upravo njihov vođa Hector Xavier Monsegur (Sabu), koji je navodno devet mjeseci surađivao s FBI-jem. Kako god da se daljnji (h)aktivizam Anonymusa razvijao i koliko god njegovih članova "palo", kao što je istaknuo Topiary, jedan od lulzsecovaca – nemoguće je uhititi ideju.

SYRIAN ELECTRONIC ARMY (SEA) – SIRIJSKA ELEKTRONIČKA VOJSKA

Glavni "protivnici" Anonymusa dolaze iz Sirijske elektroničke vojske (SEA). Na objavu rata protiv džihadista odgovorili su im videom, a oni sami rat su objavili Twitteru. Da nisu svi hakeri na „ljevici" i liberalno orijentirani, pokazuje upravo SEA kao glavna hakerska organizacija koja prvenstveno podupire sirijskog predsjednika Bashara al-Assada. Postoje od 2011. godine, a na meti im se uglavnom nalazi Zapad, institucije i mediji koji objavljuju "protusirijske" poruke. Ili barem poruke koje oni smatraju takvima. New York Times, BBC, The Washington Post, CNN samo su neki od medija čije je stranice SEA hakirala. Preuzeli su odgovornost i za napade na internetske stranice američke vojske, a u širenju svojih propagandnih poruka u korist režima Bashara al-Assada nerijetko plasiraju i netočne informacije i neslano se našale na račun zapadnih vođa. Tako su u travnju 2013. hakirali Twitter račun agencije Associated Press i objavili lažnu informaciju o tome da je američki predsjednik Barack Obama ozlijeđen u eksploziji u Bijeloj kući. Ne samo to, nakon te objave burza u SAD-u našla se u ozbiljnom problemu – dionice kompanija pale su za sto milijardi dolara.  

CHAOS COMPUTER CLUB (CCC)

Nešto starija i etabliranija hakerska skupina koja djeluje od 1980-ih, a po svojem modusu operandi svrstava se u hakere "bijelih šešira". Motivi CCC-a nisu toliko ekonomske i političke prirode, već, kako ističu, njihov je primarni cilj ukazati na "rupe" u sigurnosnim sustavima s ciljem da ih se poboljša. Pozornost javnosti privukli su još 1984. „Btx-Hackom". Tada su upali u sustav Hamburške štedionice i ukrali 135.000 njemačkih maraka. Novac su istoga dana i vratili, upozoravajući na opasnost manjka računalne sigurnosti. Ovi njemački genijalci danas su cijenjeni i u redovima državne vlasti. Njihova glasnogovornica tako sjedi u istražnom povjerenstvu Bundestaga vezanom uz digitalno društvo. Imaju i svoje glasilo, „Datenschleuder" na koje je pretplaćen čak i njemački Ustavni sud. CCC je svojevrstan dokaz da hakeri mogu djelovati i u legalnim okvirima iako ispočetka nisu baš sva njihova nastojanja i napadi bili takve prirode. Ističu da se bore protiv cenzure i politike širenja straha kada su u pitanju računala. Međutim, da i njih drže na oprezu, pokazuje informacija koju je 2011. objavila međunarodna grupa europskih hakera, CCC-ovaca. Tada su objavili da njemačka vlada špijunira svoje građane, a to su otkrili zbog trojanaca koji su se nalazili na računalima nekolicine članova CCC-a. Kako bi upozorili na propust, 2013. hakirali su i čitač otiska prsta na iPhone petici.

TARH ANDISHAN

U prijevodu na hrvatski, naziv ove hakerske organizacije glasi „mislioci" ili „inovatori". U toj je iranskoj hakerskoj grupaciji najmanje 20 hakera za koje se sumnja da ih je regrutirala država. Od 2012. do 2014. u operaciji „Cleaver" izveli su niz napada na zrakoplovne kompanije, bolnice, sveučilišta, telekomunikacijske kompanije, državne institucije u 16 zemalja. Među zemljama čije su institucije napadnute bile su Kanada, Kina, SAD, Francuska, Njemačka, Ujedinjeni Arapski Emirati... Smatra se da Tarh Andishan hakiranjem podupire iranske nacionalne interese.

S napadnutih stranica kradu različite podatke – o istraživanjima, osobne podatke, fotografije.. Proučavatelji ove hakerske grupacije dijele ozbiljnu bojazan koja ukazuje na to da Iran planira napade na globalnu infrastrukturu. Pojedini istraživači također smatraju da je cilj operacije koju provode osveta Irana za cyber napade malwareom Stuxnet za koji se vjeruje da je zajednički pothvat Izraela i SAD-a koji su željeli sabotirati nuklearni sustav Irana.

HAKERSKI RATNICI

Učestali hakerski napadi u posljednjih nekoliko godina i iznosi koje država i tvrtke koriste za zaštitu od cyber napada ozbiljno zabrinjavaju stručnjake s područja cyber sigurnosti. Istraživanje Narusa za 2013. godinu pokazalo je da se na online sigurnost potrošilo 67 milijardi američkih dolara. Alarmantan je i napad na tvrtku Sony koji je uzbunio mnoge duhove prošle godine, a u kojemu su ugroženi terabajti podataka, dok se šteta mjerila u stotinama milijuna američkih dolara.

Osim toga, napadi poput onog SEA-ina na AP u kojemu je objavljena lažna informacija o ozlijeđenom američkom predsjedniku upućuju na to da se više ni države ni tvrtke ne mogu osjećati sigurno. Sigurnost je podjednako ugrožena s ekonomske, ali i političke strane. Sofisticirani napadi političke prirode i cyber špijunaža s razlogom zabrinjavaju stručnjake, osobito kada je riječ o odnosu između SAD-a i Kine. Te se dvije zemlje često optužuju za međusobne napade, a sama činjenica da iza mnogih hakerskih grupacija danas stoji upravo država koja ih financira dovoljno je uznemirujuća sama za sebe.

Kibernetička sigurnost u današnjem umreženom svijetu počinje zadavati sve veći problem. Međutim, a obzirom na nepredvidljivost i sve veću umješnost hakera, a naročito hakerskih grupacija, upitno je koliko se države mogu osigurati i zaštititi od potencijalnih napada i sigurnosne prijetnje koja se penje prema vrhu sigurnosnih problema današnjice. Pitanje hakerskih napada u obzir je uzeo i Europol u svom sigurnosnom izvješću u kojemu upozorava na to da je policija nespremna za borbu protiv cyber kriminala. Osobito je alarmantno kada se cyber pretvori u organizirani kriminal na mreži. Dok „standardni“ kriminalac u nekom trenutku može počiniti samo jedan zločin, iz jednostavnog razloga – jer se mora pojaviti na licu mjesta, takva pravila ne vrijede za cyber zločince. Oni mogu biti tisućama kilometara udaljeni od mjesta zločina, sjediti u svojim udobnim naslonjačima i s nekoliko klikova mišem simultano pokrenuti val zločina na stotinama mjesta u svijetu. Osim opasnosti za države, Europol je segment cyber sigurnosti spustio i na razinu građana. S obzirom na to da ni elektrostimulatori srca odnosno pacemakeri nisu otporni na hakiranje, Europol procjenjuje da bi se uskoro moglo dogoditi i prvo online ubojstvo.

Kako će se hakeri i hakerske grupacije dalje razvijati, hoće li izazvati i stvarne ratove i otvoriti bojna polja, kako mnogi predviđaju, tek ostaje za vidjeti. Jedno je sigurno – hakerski „ratnici“ kucaju nam na vrata i njihovo vrijeme tek dolazi.

Najpoznatiji hakeri

1. Kevin Mitnick (CONDOR)

Hakerske vještine koje su ga pretvorile u jednog od najpoznatijih hakera svih vremena počeo je uvježbavati sa 15 godina kada je hakirao sustav javnih autobusa u Los Angelesu. Svojevremeno je bio i jedan od najtraženijih bjegunaca na tjeralici FBI-ja, a u zatvoru je proveo pet godina.

DOSTIGNUĆA:

- upad u Pentagon

- hakirao Nokiu, IBM, Motorolu i druge kompanije i ukrao im podatke vrijedne milijune dolara

- provalio u komandno računalo NORAD-a (Sjevernoameričkog zapovjedništva za protuzračnu obranu)

NOVA KARIJERA:

- osnovao tvrtku Mitnick Security Consulting koja se bavi računalnom sigurnošću

- po njemu sniman film Takedown

2. Vladimir Levin

Hakerski genijalac iz zatvora je izišao 2001. godine i netragom nestao. Javnost otada za njega nije čula, osim glasina da je za upad u sustav Citibanka od drugih hakera kupio šifre za logiranje.

DOSTIGNUĆE:

- mozak ruske cyber bande koja je 1994. hakirala račune Citibanka

- Levin je tada na svoj račun prebacio 10,7 milijuna dolara

TEHNIKA RADA:

- prisluškivao je razgovore klijenata banke i zapisivao PIN-ove koje bi spomenuli u razgovoru

3. Jonathan James (COMRADE)

U zatvoru je zbog hakiranja završio već sa 16 godina. Ciljao je na upad u američke institucije, a poslije je izjavio da se samo igrao jer je želio otkriti svoje granice.

DOSTIGNUĆA:

- hakirao NASA-u i ukrao softvere vrijedne 1,7 milijuna dolara

- NASA je zbog upada cjelokupni sustav morala zatvoriti na tri tjedna

- upao i u sustav Ministarstva obrane SAD-a i čitao e-poštu službenika Agencije za smanjenje obrambenih prijetnji (DTRA)

EPILOG:

- Jamesova priča tragično je završila kada se 2008. godine ubio pištoljem u strahu od kaznenog progona. Tada je imao samo 24 godine

4. Kevin Poulsen (DARK DANTE)

O njemu dovoljno govori činjenica da ga je FBI svojevremeno prozvao „Hannibalom Lecterom računalnog zločina“. Kada se Poulsenova fotografija pojavila na TV-u i kada su gledatelje pozvali da nazovu u emisiju ako prepoznaju hakera, ‘pale’ su sve linije te TV postaje.

DOSTIGNUĆA:

- hakirao telefonske linije losangeleske radijske postaje kako bi osvojio Porsche (natječaj je propisivao da će nagradu osvojiti 102. pozivatelj, a na kraju se ispostavilo da je hakiranjem Poulsen bio jedini pozivatelj)

- upao i u bazu podataka američkog Ministarstva unutarnjih poslova

DANAS:

- nakon što je izišao iz zatvora, ubrzo se zaposlio kao urednik magazina Wired News

- pomogao je policiji otkriti 744 pedofilska profila na MySpaceu

5. Adrian Lamo (THE HOMELESS HACKER)

Izvoditi hakerske napade i upadati u sustave velikih korporacija iz kafića i knjižnica bio je uobičajen štos Adriana Lame. Motiv njegova hakiranja, kaže, nikada nije bio financijske prirode, već je velike kompanije želio upozoriti na slabosti njihovih sustava za zaštitu.

DOSTIGNUĆA:

- upad u New York Times, Google, Yahoo, Microsoft, Bank of America

DANAS:

- radi kao uspješan novinar i govornik

6. Albert Gonzalez (SEGVEC, KING CHILLI)

U hakiranju je bio toliko dobar da ga je 2003. zaposlila američka tajna služba kako bi im pomogao pronaći druge hakere. Ipak, Gonzalezu je „druga strana zakona“ uvijek bila draža te je nastavio predvoditi profesionalne kradljivce identiteta.

HAKERSKA KARIJERA:

- ukrao najmanje 175 milijuna brojeva kreditnih kartica koje je prodavao na sajtu Shadowcrew.com

- hakiranjem je zaradio 2,8 milijuna dolara, dio kojih je zakopao u vrtu svojih roditelja

DANAS:

- osim ako ne smisli kako se izvući iz zatvora, za ovog hakera barem još desetak godina nema nade

- osuđen na 20 godina zatvora (kazna mu istječe 2025. godine)

7. Owen Walker (AKILL)

Kao i drugi uspješni hakeri, i Walker je svoju karijeru započeo kao tinejdžer. Novozelanđanin je kreirao virus koji je proširio na 1,3 milijuna računala. Kada su ga 2008. godine uhvatili, priznao je da je kriv i ubrzo izišao iz zatvora.

HAKERSKA KARIJERA:

- organizirao internetsku kriminalnu grupu koja je virusom provaljivala u računala i bankovne račune

- s računa je skinuo više od 20 milijuna dolara

DANAS:

- australska telekomunikacijska tvrtka Owena je zaposlila kao savjetnika za cyber kriminal i sigurnosne rizike

8. Matthew Bevan i Richard Pryce

Umalo su započeli rat kada su 1994. upali u servere Pentagona. Tjednima su napadali Pentagon i presretali tajne poruke koje su Amerikanci slali u Sjevernu Koreju.

HAKERSKA KARIJERA:

- Amerikanci ispočetka nisu znali napadaju li ih američki ili sjevernokorejski hakeri

- sumnjalo se da su dvojica Britanaca, osim u američki, upala i u sustav obrane Sjeverne Koreje

- uhićeni su godinu dana nakon (ne)djela

9. Jeanson James Ancheta (RESILIENT)

Još jedan haker kojeg su njegove genijalne ideje koštale zatvora. Osim toga, kada je 2005. uhićen, morao se odreći i skupocjenog BMW-a i platiti više od 58 tisuća dolara. Zatvora ga je stajao jedan njegov klijent koji je koristio njegove usluge, a ujedno bio i agent FBI-ja.

DOSTIGNUĆA:

- stručnjak za spam – najprije je crvom zarazio 500.000 računala diljem Amerike i potom ih koristio za hakiranje

- među tim računalima bilo je i računalo američke vojske

- svoje je sposobnosti i način rada želio unovčiti pa ih je počeo nuditi klijentima, što ga je koštalo uhićenja

10. Gary McKinnon (SOLO)

Američkoj vladi glavobolje je zadavao hakirajući u stanu svoje djevojke u Londonu. Svojim hakerskim vještinama Amerikancima je prouzročio štetu od 700.000 američkih dolara.

HAKERSKA KARIJERA:

- mastermind kojeg je zabavljalo hakiranje servera američke vojske i NASA-e

- između 2001. i 2002. upao je u 97 računala vojske i NASA-e

- u samo jednom danu izbrisao je neke od ključnih podataka koji su se odnosili i na terorističke napade 11. rujna 2001.

DANAS:

- govorilo se da će biti protjeran u SAD

- kazao je da je počeo hakirati kako bi našao dokaze da američka vlada zataškava podatke o NLO-ima

Žene hakerice

Kristina Svečinskaja

Opaka hakerica koja je s još nekoliko prevaranata upala u više američkih i britanskih banaka. Na tu je ideju došla dok je studirala u New Yorku, a za potrebe “posla” služila se trojanskim konjem Zeusom. Taj je program specijaliziran upravo za krađu bankovnih podataka. Novac je potom prebacivala na druge račune koje je i otvorila za pranje novca. Ukrala je ukupno 35 tisuća američkih dolara. Policija joj je stala na kraj 2010. kada je Ruskinja Svečinskaja uhićena.

Ying Cracker

Još jedna ženska hakerska zvijezda koja, osim pisanja hakerskih programa, za život zarađuje još jednim ilegalnim načinom. Ona, naime, podučava zainteresirane ljude hakiranju, sve od osnova do naprednijeg hakiranja.

Kim Vanvaeck (GIGABYTE)

Revoltirana izjavom Grahama Cluleya da žene nemaju programerskih umijeća te da su hakeri ovisnici o pizzi, ljudi bez seksualnog života i ružni asocijalni tinejdžeri, belgijska hakerica pod pseudonimom Gigabyte 2002. napisala je virus Coconut shy. Mlada genijalka koja je uhićena 2004. godine tako je postala prva hakerska feministička ikona u cyber zajednici.

Adeanna Cooke

Ova „hakerska vila“, kako su je prozvali u hakerskoj zajednici, spada među „bijele šešire“. Kada je netko ukrao njezine obnažene fotografije, počela je upadati na tuđe stranice i skidati takve fotografije. Usto je drugim djevojkama koje su se našle u sličnoj situaciji kao ona ponudila pomoć.

>> Hakeri razotkrili preljubnike. Objavili podatke oko 37 milijuna korisnika stranice Ashley Madison

>> Pornoaplikacija potajno fotografirala korisnike pa ih ucjenjivala

Komentara 1

DI
dinosvemirac
04:41 14.09.2015.

Da njih nema pola stvari mi nebih imali, niti puuuuno tajni znali koji su oni iznjeli na vidjelo..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije