Znanstvenici sa Sveučilišta UCF napravili su prototip baterije koja radi kao nova čak i nakon što se napuni 30 tisuća puta, javlja Engadget.
– Mobitel bi se mogao napuniti za nekoliko sekundi – kazao je Nitin Choudhary, poslijedoktorski suradnik na UCF-u, i dodao da bi to bilo dovoljno za tjedan dana rada.
Prototip ''superkapacitor'' baterije električnu energiju pohranjuje statički na površinu materijala, za razliku od kemijske reakcije kao što je slučaj kod drugih baterija. To zahtijeva listove dvodimenzionalnih materijala koji mogu primiti puno elektrona.
Neki su koristili grafen kao dvodimenzionalni materijal, no YeonWoong Eric Jung iz UCF-a kaže kako je integriranje grafena s drugim materijalima izazov. Njegov je tim omotao dvodimenzionalne metalne materijale debljine samo nekoliko atoma oko jednodimenzionalnih visoko vodljivih nanožica. To je rezultiralo materijalom koji se može brzo puniti te je relativno jednostavan za proizvodnju.
Jung je kazao kako su razvili jednostavan pristup kojim mogu integrirati postojeće materijale s dvodimenzionalnim materijalima.
>> Znanstvenici otkrili najbolje načine za očuvanje baterije mobitela
I onda ta baterija dolazi u prodaju nikad. Pa ni tada.