Znanstvenici Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta i tvrtke Genos predvodili su veliko istraživanje u kojemu su sudjelovali i znanstvenici iz Engleske, Škotske, Finske, Australije i Kine te su, analizirajući glikane vezane na proteine krvne plazme kod više od 1500 osoba s dijabetesom, utvrdili da glikanski biomarkeri mogu identificirati osobe s visokim rizikom za razvoj dijabetesa, priopćeno je u petak iz Genosa.
Promjene u glikanima javljaju se godinama prije prve pojave simptoma bolesti što omogućava vrlo ranu dijagnostiku i preventivno djelovanje kako bi se razvoj dijabetesa odgodio, ili čak potpuno izbjegao. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u jednom od vodećih međunarodnih časopisa u području dijabetesa "Diabetologia".
Iako će vjerojatno proći više godina do primjene tog biomarkera u rutinskoj kliničkoj praksi, u sklopu projekta Centra kompetencija u personaliziranoj medicini isplaniran je veliki projekt njegove kliničke validacije, koji će obuhvatiti gotovo 2000 ispitanika u Hrvatskoj te im omogućiti da među prvima u svijetu isprobaju ovaj test.
"Glikani imaju izniman dijagnostički potencijal, no zbog njihove složenosti još uvijek nisu dovoljno istraženi. Drago mi je da su međunarodni recenzenti prepoznali važnost našeg istraživanja koje je objavljeno u jednom od vodećih časopisa u području dijabetesa. Iako smo već analizirali preko 1500 ljudi, ovo će biti prvi korak u smjeru kliničke primjene novog biomarkera. Već smo isplanirali daljnje korake i nadamo se da će novi test u budućnosti omogućiti potencijalnim bolesnicima da odgode ili čak potpuno izbjegnu razvoj dijabetesa", kazala je profesorica Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Olga Gornik.
Kamo li sreče da odkriju lijek za glupost, pokvarenost, lopovluk... članova psihobande pod komandom mr. anemicusa