Kako organizam uspješno preživljava stres, predmet je istraživačkog rada znanstvenika Instituta Ruđer Bošković kojim je otkrivena posebna uloga u reguliranju stresa koji ima dio genoma naziva satelitski DNK.
Kako preživjeti promjene
Istraživanje je provedeno, pojašnjeno je s Ruđera, na kukcu crvenom brašnaru koji je inače veliki štetnik u skladištima hrane i često "modelni organizam u razvojnoj biologiji i genetici". Što se događa zbog okolišnog stresa, u ovom slučaju istraživanja na crvenom brašnaru, konkretno u situaciji toplinskog udara, otkrio je Ruđerov istraživački tim.
– Istraživanje je prvi put pokazalo da satelitski DNK nakon dugotrajnog termičkog stresa izaziva privremeno smanjenje aktivnosti gena smještenih u njegovoj blizini. Otkriven je također i molekularni mehanizam koji je odgovoran za smanjenje genske aktivnosti – priopćili su iz Instituta Ruđer Bošković dodajući da dobiveni rezultat otvara sasvim novo istraživačko područje vezano uz proučavanje uloge satelitskog DNK u prilagodbi organizama na promjene u okolišnim uvjetima. Kako je poručila dr. sc. Đurđica Ugarković, voditeljica Laboratorija za evolucijsku genetiku, ti bi rezultati mogli objasniti kako organizam preživljava stres, jer je pretpostavlja da se radi o univerzalnom mehanizmu.
– Istraživanje ćemo nastaviti i na drugim modelnim sistemima koji uključuju ljudska tkiva i stanične linije – najavila je dr. Ugarković, koja je uz dr. sc. Isidora Feliciella i mr. sc. Ivanu Akrap jedna od autorica tog istraživačkog rada.
Samostalno istraživanje
Inače, istraživanje je potpuno provedeno u Institutu Ruđer Bošković, a ondje će se i nastaviti uz potporu Hrvatske zaklade za znanost. Rezultati istraživanja objavljeni su u poznatom časopisu za genetiku, PLOS Genetics, a dr. Feliciello iz Italije upravo se zbog tog projekta pridružio timu znanstvenika s Ruđera.
>> Centar za detektore, senzore i elektroniku traži šefa i znanstvenike
>> Iva Tolić i Ana Sunčana Smith s Ruđera dobile 'znanstveni Oscar'