AFERA AGROKOR

Od izručenja će se spašavati tvrdnjama da su žrtve političkog progona?

Priveden Tomislav Lučić, bivši član nadzornog odbora Agrokora
Foto: Borna Filic/PIXSELL
1/8
17.10.2017.
u 16:45

Nakon što bude izdan europski uhidbeni nalog, Todorići mogu ubrzati svoje izručenje ako mu se ne protive

Državno odvjetništvo jučer još nije formalno priopćilo da je donesen nalog za provođenje istrage u slučaju Agrokor, ali i iz njihova priopćenja proizlazi da je istražna akcija započela.

Iako se očekuje pokretanje istrage, DORH je mora provoditi samo za kaznena djela za koja je predviđen dugotrajni zatvor, a kako u slučaju Agrokora nema takvih kaznenih djela, teoretski bi za neka kaznena djela optužnica mogla biti podnesena bez istrage.

Prema jučerašnjem priopćenju DORH-a, nadležno Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu i policija jučer ujutro provodili su “izvide i kriminalistička istraživanja zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv gospodarstva i krivotvorenja” u skladu s člankom 206. Zakona o kaznenom postupku. Riječ je o odredbi koja govori o izvidima kaznenih djela.

Postupanje tijekom izvida je tajno i sve osobe koje sudjeluju u tim postupcima upozorene su da je odavanje tajne kazneno djelo. Tijelo koje provodi izvide “kada to nalaže interes javnosti” izvijestit će o tijeku izvida.

Priveden Tomislav Lučić, bivši član nadzornog odbora Agrokora
1/55

Tko ide u istražni zatvor?

DORH je napomenuo kako je riječ o nastavku višemjesečnih izvida na temelju provjerenih i potvrđenih činjenica te je “početak opsežne istrage koja obuhvaća složene poslovne odnose u poslovnom subjektu”. Pretrage domova i prostorija osumnjičenika, a priopćeno je da ih je od istražnog suca ishođeno u odnosu na 15 osoba, moguće je provesti i prije donošenja naloga o provođenju istrage, a moguće je provesti i neke druge radnje o kojima će DORH, ako ih je bilo, izvijestiti osumnjičenika prilikom uručivanja naloga s poukom o pravima.

U državnoodvjetničkom nalogu o provođenju istrage, nadležni državni odvjetnik može sucu istrage podnijeti prijedlog da se protiv osumnjičenika odredi istražni zatvor ili da se poduzmu druge mjere neophodne za djelotvorno vođenje kaznenog postupka. S obzirom na to da Ivica Todorić i njegov sin Ante nisu pronađeni na adresi stanovanja može se očekivati da će protiv njih biti izdan europski uhidbeni nalog o kojem će Županijski sud u Zagrebu odaslati upozorenje putem Schengenskog informacijskog sustava (SIS) da potražuje određenu osobu ako nije poznato gdje se nalazi, a EUN se može poslati i putem Interpola. S obzirom na medijske objave da se Todorići trenutačno nalaze u Londonu, može se očekivati da bi mogla biti poznata ili pretpostavljena adresa trenutačnog boravišta Todorića, te da bi nalog u tom slučaju bio usmjeren na Veliku Britaniju.

Ako se Todorići ne bi protivili izvršenju europskog uhidbenog naloga, njihov dolazak u Hrvatsku bio bi ubrzan, a u slučaju opiranja nešto dulji, ovisno o tomu u kojoj bi mjeri koristili žalbene procedure predviđene Okvirnom odlukom o izvršenju EUN-a.

Formalna ispravnost EUN-a

Sa samim izručenjem temeljem EUN-a ne bi trebalo biti problema premda bi Todorići mogli tvrditi da je riječ o politički motiviranom progonu. S obzirom na to da iz pojedinih uputa o pravima proizlazi da državnoodvjetnička istraga obuhvaća razdoblje od 2006. godine, Todorićevi odvjetnici mogli bi osporavati EUN u smislu nastupanja zastare kaznenog progona ovisno o težini kaznenog djela koji mu se stavlja na teret.

Velika Britanija ili bilo koja druga članica EU u kojoj bi Todoriće mogao zateći EUN, provjeravale bi samo formalnu ispravnost EUN-a, bez ulaženja u prosuđivanje dokaza i činjenica jer je temeljna zamisao EUN-a da se temelji na međusobnom povjerenju pravosudnih sustava europskih zemalja. Stoga je taj sustav puno brži i efikasniji od ranijeg tradicionalnog sistema izručenja, koji je trajao i godinama. Koliko je taj kazneno-pravni instrument važan, govori i okolnost da je potkraj rujna britanska premijerka najavila da će Velika Britanija unatoč Brexitu ostati u sustavu EUN-a kao win-win mehanizma i za europske i britanske sudove, te kaznene politike tih zemalja s gledišta sigurnosti.

1. Izvidi kaznenih djela

Traju već više mjeseci i nastavljeni su formalno i jučer pretragama prostorija 15 osoba, oduzimanjem predmeta i ispitivanjem osumnjičenika. Sve te radnje mogu se provesti i prije dostave naloga o provođenju istrage

2. Nalog o provođenju istrage i uhidbeni nalog

Državni odvjetnik donosi nalog o provođenju istrage ako postoje osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo, te predlaže sucu istrage da odredi istražni zatvor ili poduzme drugu neophodnu mjeru

3. Europski uhidbeni nalog protiv osumnjičenika

S obzirom na medijske objave da se Todorići, otac i sin, nalaze u Londonu, europski uhidbeni nalog mehanizam je putem kojeg bi Županijski sud u Zagrebu mogao tražiti od nadležnog suda u Velikoj Britaniji, odnosno u Londonu, da izruči Ivicu i Antu Todorića, te eventualno druge osumnjičene osobe

Komentara 5

DU
Deleted user
20:14 17.10.2017.

Ma da, sve sami politički progoni!? Zar Todorića &Co progone članovi njegove stranke? Pa on je vječno bio u društvu pok. F. Tuđmana, u poslovnim odnosima s N. Tuđman - korneti, Kako bi moglo biti da svog donatora i dobrotovra, svog prijatelja u lovu i na moru, sada progone politički?

NA
narod1
17:24 17.10.2017.

Jbt u Remetincu je veća šansa da ćeš sresti poznatog političara, managera dobitnika nagrade manager godine ili tajkuna nego lopova i običnog kriminalca. Izgleda da smo nacija kleptomana

DU
Deleted user
21:11 17.10.2017.

Tuži ga se za tešku pronevjeru novaca, pa bi odmah postao politički progon? Od čega sada živi njegova porodica! England je vrlo skupa zemlja za Hrvata, bio on i Todorić? Tu se možda radi kroz sve ove godine o par milijardi € zarade, koja se zasivila kroz knjige? Knjigovođe i te kako znaju sakriti novac, od putnih naloga na dalje, izmišljenih faktura i u toj hrpetini papira sada nakon višegodišnje pljačke, treba biti majstor, snaći se? Zapravo, divim se Ramljaku! No, digitalno doba, donijelo je to da kada se nešto zapiše, ostane zapisano Vjekovima i uvijek može služiti kao dokazni materijal? Da je to u nadležnosti stranih sudova, za pola godine, Todorić bi već gulio zatvor, no kod nas se sprema "trakavica" koja će trajati možda i dvadeset godina! A staviti ruku na srce i recite koliko će Hrvatsku koštati takva trakavica? nemamo za penzije, a imamo za dugogodišnja suđenja gangsterima!?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije