Beskrupulozni kriminalci često podmeću krivotvorene lijekove, ponekad čak pljačkaju UN-ove pošiljke i namjesto pravih lijekova (koje će preprodati na crno) podmeću lažne. Ponekad, što je još gore, prodaju lijekove koji aktivnog sastojka imaju, ali ne dovoljno, a to dovodi ne samo do neuspjelog liječenja nego i stvaranja otpornosti na lijekove kod uzročnika zaraze. Računa se da je tridesetak posto lijekova protiv malarije na afričkom tržištu lažno.
Da bi doskočio prodavačima lažnih lijekova, ganski poduzetnik Bright Simons smislio je sustav mPedigree, koji se već počeo primjenjivati u najmnogoljudnijoj afričkoj državi Nigeriji, s infrastrukturom koju je pružio Hewlett Packard. Sustav na svako pakiranje pravih lijekova otiskuje jedinstveni kod koji se otkriva nakon grebanja, kao kod instant-lutrije ili telefonskih bonova. Na telefonsku "vruću liniju" šalje se SMS s kodom, nakon čega se u slučaju lažnog lijeka dobiva poruka "kod nije pronađen, provjerite opet" ili poruka da je lijek OK, koja sadrži i naziv proizvođača i rok trajanja lijeka.
U Nigeriji je sustav već zaživio, naročito se uspješnim pokazao pri kontroliranju lijekova za dijabetes, i vlasti vrše pritisak na telekomunikacijske tvrtke da snize cijene SMS-a za provjeru kako bi što više farmaceutskih tvrtki ušlo u sustav. Dr. Paul B. Orhii, glavni ravnatelj Nigerijske nacionalne agencije za upravu i nadzor hrane i lijekova, kaže:
– Potrošači sad mogu preuzeti rat protiv krivotvorenih lijekova u svoje ruke.
Pored Nigerije, sustav provjere lijekova SMS-om na probi je i u Gani, Keniji i Ruandi, a za njega su zainteresirane i Uganda i Tanzanija.
Afrikanci SMS-om provjeravaju ispravnost lijekova, dok bjelci direktno na Afrikancima !