FOSIL Polako se raspleće priča o fosilu koji je pronađen na Dugom otoku. Utvrđena je porodica dinosaura kojoj je pripadao

Aigialosaurid: Hrvatski dinosaur sličan je današnjem varanu

Iako se čini logičnim, dinosaur kojem vjerojatno pripada fosil nema veze s krokodilima. Ipak, i naš je dinosaur bio mesožder
import
15.09.2008.
u 17:59

I? Jeste natukli ribe?, posprdno je pitao mještanin Brbinja s Dugog otoka dvojicu ronilaca. Izlazili su iz mora i spremali stvari, a taj se besposleni “provokator” odjednom našao pokraj njih. Nije mogao gore pogriješiti. Jedan od dvojice ronilaca bio je Donat Petricioli, diplomirani inženjer biologije i ekologije.

S kolegom je u podmorju istraživao potopljene krške reljefe, podvodne špilje, posebice vrlo zanimljivu špilju Y, kako su je nazvali. Podvodnu pušku nije primio u ruke, ne sjeća se kada. – Održali smo mu malu terensku lekciju o ekologiji i zaštiti mora, podvodnom ribolovu... – prisjeća se Petricioli. Taj jadnik, stjeran u kut, nije imao kamo pa je, valjda da bi ublažio reakciju ronilaca, iz rukava izvukao asa:

– Ima tamo dolje neki fosil, pa ako bste ga htjeli vidjeti... – prozborio je.

Velika životinja
Spustili su se do druge uvale, na jugozapadnom dijelu Dugog otoka, onu koja gleda na kulaf, otvoreno more. Na stijeni je jasno bio vidljiv utisnut dio kostura neke životinje – kralježnica i rebra (na slici fosila posve desno, na sivoj podlozi). – Baš u tom području, na karbonatnim stijenama, fosili nisu rijetkost, no nailazili smo uglavnom na male – amonite, vrste glavonožaca, potom rudiste, vrstu školjkaša, te alge i ribe. Ovo je bilo nešto potpuno drugačije. Odmah smo uvidjeli da je riječ o velikoj životini – govori inženjer Petricioli.

Nalaz su fotografirali te prijavili, kako uostalom nalaže zakon, Državnom zavodu za zaštitu prirode. Bilo je to prije više od dvije godine. Ovog proljeća na teren je izašao dr. Zlatan Barjaktarević iz Geološko-paleontološkog zavoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. “Otklesao” je gornji sloj i ispod njega se na bijeloj podlozi pojavio vrlo dobro očuvan fosil.

S lijeve strane bi trebala biti glava, no na žalost, nije očuvana. U stijeni je zato ostala otisnuta kralježnica s rebrima, desna lopatica te prednja lijeva noga. Ne zna se završava li perajom ili prstima. Sačuvani dio otiska kostura dugačak je oko metar, na njega bi se trebala nadovezati trbušna šupljina bez kostiju te rep – ukupna dužina životinje mogla bi biti i više od dva metra.


Fosil koji je privukao pozornost domaće javnosti pronađen je na Dugom otoku

No što je zapravo to? Što je to gacalo pličinama i plivalo kroz hranom bogato Jadransko more?
– Iako fosil nisam vidio uživo, pretpostavljam da je riječ o aigialosauridu. Njih je već oko 1880. proučavao, prvi opisao te im dao ime Dragutin Gorjanović-Kramberger.

Riječ je zapravo o vrsti guštera, odnosno gušterica. Najsličniji bi bio današnjim varanima iako nije njihov izravan srodnik – kaže Jakov Radovčić iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Ta je velika gušterica živjela u plićacima, bila je mesožder, hranila se morskim organizmima, ali znala bi izlaziti i na kopno.

Razdoblje krede
Fosilnih nalaza u svijetu nema mnogo i uglavnom su nađeni na obali Jadrana. Već je Gorjanović-Kramberger neke pronašao na Hvaru, nalazište je i u Kamenu u Sloveniji, blizu Trsta, a nešto tih guštera iz doba krede nađeno je i u Južnoj Americi.

Zna se da su stijene gdje je fosil nađen iz gornje krede, koja je završila prije 65 milijuna godina, kad je izumrlo podosta gmazova. Fosil s Dugog otoka značajan je pronalazak, no pred paleontolozima je dug put da bi utvrdili o čemu je riječ. A kad to učine, kad se dozna što se kupalo kod Dugog otoka, želja Donata Petriciolija je izložiti ga negdje gdje će ga ljudi moći razgledati: – Najbolje u Edukacijom centru Parka prirode Telaščica.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije