Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL-a) nezadovoljne su načinom na koji Udruga Roda provodi akciju "Prekinimo šutnju" a kojom upozorava javnost sa svim oblicima nasilja nad ženama, s posebnom pažnjom na opstetričko nasilje u rodilištima. Smeta ih što se u javnost iznose isključivo negativna iskustva iz rodilišta u kojima se, tvrde, velika većina poroda obavlja na stručan, human i profesionalan način.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
- Jedan od proklamiranih ciljeva djelovanja Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) jest unapređenje kvalitete, sadržaja i vrste zdravstvene usluge u bolničkim ustanovama pa tako i poroda. HUBOL najoštrije osuđuje nasilje bilo kakvog oblika nad bilo kime, a poglavito nad ljudima koji imaju zdravstvene potrebe, odnosno onima kojima je nužno pružiti medicinsku pomoć. Trudnice i rodilje zaslužuju posebnu skrb i pažnju i neprihvatljivo nam je da im porod bude traumatično iskustvo prilikom kojeg im se narušava ljudsko dostojanstvo. Zalažemo se i uvijek ćemo se zalagati za međusobno uvažavanje i stvaranje povjerenja između zdravstvenih djelatnika i pacijenata. Podržavamo aktivnosti koje će doprinijeti borbi protiv nasilja nad ženama, no smatramo da je način na koji Udruga Roda provodi akciju "Prekinimo šutnju" pogrešan i potencijalno kontraproduktivan. Iz osobnog iskustva, ali i iskustva brojnih žena koje su rodile u Hrvatskoj, odgovorno tvrdim da se gotovo svi porodi u hrvatskim rodilištima obave na krajnje profesionalan, human, stručan i brižan način pri čemu se ne narušava ljudsko dostojanstvo rodilje. Nažalost ponekad, što iz objektivnih a što iz subjektivnih razloga, žene nisu zadovoljne tretmanom koji su imale tijekom poroda. I jedan takav slučaj previše je! Njega se ni po što ne smije zanemariti, ali niti nametnuti javnosti kao obrazac načina obavljanja poroda u hrvatskim bolnicama. Tendencioznim pristupom, pa i uz najbolje namjere, bezrazložno se unosi nemir među trudnice i narušava povjerenje između zdravstvenih djelatnika i rodilja koje je iznimno važno za uspješan i netraumatičan porod. Smatramo da sve pojedinačne slučajeve ugrožavanja određenih prava, a poglavito provođenja nasilja nad ženama tijekom poroda, treba čim prije procesuirati i razriješiti u ustanovi u kojoj je došlo do neželjenog incidenta te na osnovu objektivno utvrđenih činjenica poduzeti sve potrebne mjere da se isto ne ponovi, a odgovorni sankcioniraju. Javnost treba objektivno informirati o svim aspektima vezanim uz provođenje peripartalne zaštite. Hrvatska rodilišta mjesta su sigurnog, stručnog i humanog okružja, u kojem zdravstveni djelatnici holistički pristupaju rodiljama, a ljudski život doživljavaju najvećom ovozemaljskom vrijednošću - naveo je u priopćenju javnosti dr. Trpimir Goluža, predsjednik HUBOL-a te specijalist ginekologije i porodništva.
>>Prekinimo šutnju: Majke iz cijele Hrvatske dijele strašna iskustva s poroda
>>Rode traže pravo na izbor – porođaj kod kuće ili u bolnici
Ne, dr. Goluža. Cijenim liječničku struku i za naše bolnice i liječnike u pravilu imam samo riječi pohvale, ali kad je riječ o odjelima na kojima se obavljaju porođaji, mogu samo potvrditi sve ono o čemu govori udruga Roda, i to na osnovu onoga što sam vidio i čuo vlastitim očima te na temelju iskustva moje supruge. Situacija je katastrofalna, odnos prema ženama ponižavajući i loš, kakav ni na jednom drugom odjelu nisam vidio, "babice" grube i nezainteresirane, a sestre na odjelu babinjača nastavljaju tu negativnu praksu. Prema tome, niste u pravu. I umjesto ogorčenih priopćenja, pobrinite se radije da osoblje na tim odjelima nauči nešto o potrebi uljudnog ponašanja prema rodiljama.