Situacija u kojoj poslodavac svoje zaposlenike poziva na štrajk nije baš "normalna". Ali čini se da se upravo to događa na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Nakon što je manjinski sindikat Akademska solidarnost od srijede najavio štrajk zbog "spornih" Fuchsovih zakona, iz istog je razloga na prekid rada zaposlenike pozvalo i Fakultetsko vijeće.
Meta kritika
I to prije nego što je, kako su neki profesori tražili, provelo anketu među zaposlenicima slažu li se oni s tom odlukom ili ne. Jer, da su je proveli, shvatili bi da mnogi ugledni profesori i docenti poput Žarka Puhovskog, Aleksandra Štulhofera, Ive Goldsteina, Darka Polšeka, Pavela Gregorića... nisu "na njihovoj strani".
– Mnogi ljudi već mjesecima na fakultetu trpe pritiske, a sve zato što ne podržavaju studente – kaže profesor Žarko Puhovski, koji je zbog drukčijeg mišljenja, ali i činjenice da je sudjelovao u izradi spornih zakona, već dulje meta.
Ništa lakše nije ni docentu Pavelu Gregoriću, koji će, kako kaže, unatoč odluci Vijeća, svoje ispite održati i kada štrajk počne.
– Upravo je ova uprava prije odluke o prekidu posla donijela odluku da se ispitni rokovi zbog proljetnog lektorskog štrajka produlje za tjedan dana. A sada tu svoju odluku ovom novom poništavaju – čudi se Gregorić. On će, dodaje, zbog svega svoje ispite održati.
– Ako treba, studente ću ispitivati u kafićima oko fakulteta, gdje sam im održavao i predavanja tijekom studentskih blokada – napominje Gregorić.
Da bi uprava trebala zastupati interese svih zaposlenika, a ne samo onih koji žele štrajkati, smatra i profesor Aleksandar Štulhofer, koji je mail tog sadržaja uputio svim zaposlenicima i upravi. Istog je mišljenja i profesor Darko Polšek.
– Uprava kao poslodavac ne bi trebala podržavati štrajk, a ona to čini – kaže.
Studenti su, logično, zbunjeni. Jedan dio profesora govori im da mogu na ispite do 15. srpnja, drugi dio zajedno s dekanom kaže im da je utorak zadnji dan do kojeg mogu položiti nepoloženo.
Padaju kriteriji
– Na fakultetu trenutačno kruži trač da će svi koji odu na ispite u ponedjeljak i utorak i tako podrže štrajk dobiti prolaznu ocjenu – kaže nam jedan student koji je želio ostati anoniman.
Iz istog će razloga, dodaje, većina na ispite iduća dva dana i izići, budući da im o tome ovisi ne samo kraj godine nego i dobivanje stipendije, studentskog doma, razmjena...
– Ja sam sve svoje ispite održao, tako da mi ova odluka o štrajku ne utječe na taj dio posla, ali smatram da nije u redu da se studentima u vrijeme rokova stvaraju problemi zbog zakona. To se moglo rješavati na drukčije načine – kaže profesor Neven Budak.
I on drži da je Fakultetsko vijeće prije odluke trebalo anketirati zaposlenike ili barem provesti raspravu na odsjecima.
– Vijeće je odluku o prekidu radnog procesa donijelo gotovo jednoglasno. Dakle, za nju su glasovali i predstavnici odsjeka. Zato se ne može reći da je Vijeće stalo na stranu sindikata. A što se tiče ispita, većina ih je odrađena ili će biti u iduća dva dana. Profesorima koji će ispite održavati mogu poručiti da ja nisam policajac i da rade po savjesti – kaže dekan Damir Boras.
kampanel, Kapovic je diplomirao s 23 godine a nije ni pocinio zlocine protiv covjecnosti. Ukratko, pricas p.zdarije