PLANET POLITIKE

Američki autogol

25.08.2006.
u 17:11

Tvrdi se da je terorizam najveći problem 21. stoljeća. Ako je tome tako, onda novonastalo stanje na Bliskom istoku nakon izraelskog rata protiv Hezbollaha u Libanonu nipošto nije stvorilo pretpostavke za prestanak terorizma, a pogotovu ne za njegov slom. Baš naprotiv. Jedan londonski tjednik čak je izašao s naslovnicom da je šeik Nasralah, inače vođa šijitskih, proiranskih pripadnika Hezbollaha u Libanonu, zapravo "pravi pobjednik" u ovom ratu.

Zbog neuspjela pohoda na Hezbollah i Palestince, izraelska je vlada u krizi i nalazi se pred padom. Danas su europske metropole više nego ikad suočene s islamističkim terorizmom. Zbog nafte i rata protiv terorizma, težište svjetske politike definitivno je prebačeno na Bliski istok. Čak i Njemačka, zbog mirovnih operacija u prekomorskim zemljama, odjednom ulaže šest milijardi eura u flotni program. Europskoj uniji prijeti marginalizacija. To bi se negativno moglo odraziti i na Hrvatsku, koja doduše vodi pristupne pregovore, ali je u neželjenom društvu s Turskom i još uvijek nema datum pristupa.

S druge strane, na Bliskom istoku odsad više ništa neće biti kao prije. Iran, koji Amerikanci ubrajaju u "osovinu zla", nakon ovog je rata ojačao i postao ključna regionalna sila. Time su Amerikanci postigli upravo suprotan učinak od planiranog. Usto su još srušili dvije države, Irak i Afganistan, koje su uvijek u povijesti bile protivnici Irana. Međutim, na njihovo mjesto nisu stupili stabilni, demokratski režimi, kao što je to Washington zacrtao u svom ratu za demokratizaciju Bliskog istoka, nego je tamo nastao kaos.

Nisu li Amerikanci još osamdesetih godina u Afganistanu oružjem i novcem pomagali mudžahedine? Danas budućnost Iraka ne ovisi više o Amerikancima i njihovom vojnom angažmanu, nego o ponašanju ojačalog Irana, osobito na šijitskom jugu, gdje Teheran tradicionalno ima velik utjecaj. Njegov je utjecaj porastao i u Heratu, u zapadnom Afganistanu. Izraelski pohod na Libanon ojačao je i položaj Sirije, iranskog saveznika u regiji, čija se vlada i režim na životu održavaju isključivo s pomoću brutalne represije. Istodobno je Iran spretno uspostavio svoje veze i s umjerenim Arapskim Emiratima, ali i s Turskom. Sve je to manje zasluga iranske politike, a više posljedica američkih pogrešaka.

Dok Amerikanci vode podosta kaotičnu politiku, vuku poteze nasumce, Iranci poznaju običaje i jezike islamskog Bliskog istoka i to obilno koriste. A služi im to i za učvršćivanje njihova programa za obogaćivanje urana, od kojega neće odstupiti. Dok američka politika nerijetko podsjeća na poker, Iranci igraju šah, staru istočnjačku mudru, kraljevsku igru.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije