Anthony Blinken

Američki državni tajnik: Daytona II neće biti, ali potrebne "ograničene" promjene ustava BiH

New U.S. Secretary of State Antony Blinken holds first press briefing at the State Department in Washington
Foto: CARLOS BARRIA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/2
01.04.2021.
u 21:08

Ocijenio je kako je dogovor o novim izbornim pravilima za Mostar postignut prošle godine najbolji dokaz da je to moguće ukoliko bude političke volje.

Američki državni tajnik Antony Blinken izvjestio je članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine da sadašnja američka administracija ne priprema Dayton II, ali od političara u BiH očekuje provedbu reformi kako bi ta država postala funkcionalna što uključuje i "ograničene" promjene postojećeg ustava.

Blinken je na ime Milorada Dodika, Željka Komšića i Šefika Džaferovića poslao zajedničko pismo čiju su presliku u četvrtak objavili lokalni mediji a u njemu je istaknuto kako su SAD bile i ostale ponosne na doprinos okončanju rat u BiH i osiguranju mira.

"Daytonski sporazum napravio je odličan temelj na kojemu se BiH gradila što je omogućilo državi da uspostavi održivi put prema članstvu u Europskoj uniji te snažniju suradnju sa NATO savezom. Naravno, od samog početka se znalo da Daytonski sporazum nije uklesan u kamenu te da će ga vremenom biti nužno mijenjati", stoji u pismu.

Anthony Blinken u društvu američkog predsjednika Joea Bidena
Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL

Konstatirao je kako su očevidne manjkavosti Daytonskog sporazuma potvrđne i presudama Europskog suda za ljudska prava, uključujući onu u slučaju Sejdić-Finci te kako se te presude baš kao i one Ustavnog suda BiH moraju provesti da bi BiH napredovala na putu ka članstvu u EU a to pak nije moguće samo izmjenama postojećih zakona.

"Potrebno je provesti ograničene izmjene ustava kako bi se reformirao izborni sustav i uskladio sa zahtjevima koji proistječu iz (pretpostavki) članstva u EU i odluka Europskog suda", pojasnio je Blinken očekivanja Washingtona u odnosu na BiH.

Dodao je kako bi se sve to moralo učiniti u rokovima koji će osigurati da opći zbori najavljeni za jesen 2022. godine označe povijesnu prekretnicu i budu "najslobodniji i najdemokratičniji do sada".

 Ocijenio je kako je dogovor o novim izbornim pravilima za Mostar postignut prošle godine najbolji dokaz da je to moguće ukoliko bude političke volje.

Blinken je napisao i kako je svjestan da ima onih u BiH koji očekuju da SAD i EU organiziraju Dayton II odnosno novu mirovnu konferenciju o BiH i time osiguraju radikalne promjene sadašnjeg ustroja zemlje ali je naznačio kako se o takvom nečemu ne razmišlja.

"SAD vjeruju da se trebamo koncentrirati na ograničene ali značajne ustavne, izborne kao i promjene na planu vladavine prava te na gospodarske reforme kako bi osigurali prava svih građana u izbornom procesu, poboljšali intergritet pravosuđa, reducirali razmjere korupcije, potaknuli gospodarski oporavak i počeli vraćati poverenje ljudi. To je dostižan cilj koji traži samo političku volju kako bi se osigurao nužni kompromis", stoji u Blinkenovu pismu članovima Predsjedništva BiH.

Trojicu članova državnog vrha pozvao je da u tim očekivanim procsima pokažu kako su u stanju biti lideri a u tome mogu računati na potporu SAD.

Komentara 4

ME
medvedgrad
08:11 02.04.2021.

Bez ravnopravnosti Hrvata nema normalne BiH.

Avatar STRIKOMAN
STRIKOMAN
16:38 02.04.2021.

Ovaj američki birokrata misli da su ovo još u tijeku 90' godine prošloga stoljeće. Nigdje ne spominjš ruse i čajneze: Čoek valjda razmišlja, kako ja odlučim, a sitnozubi iz tzv, EU se "bespogovorno slože" i eto ti "vječnog mira" naa brdovitom Balkanu. Baja to neće tako lako ići, ili kako kaže M. Bulić NEMERE. Dopis dupli uputio u Sarajevo, Sejdi i riđem mudžahedinu, a samo jedan u Banja Luku. Valjda misli da će Dodik odma napuniti gaće, pa mu je dovoljno jedan dopis.

SI
sisavac
09:58 02.04.2021.

pa taj zoološki vrt je već odavno trebalo raspustiti, i ostaviti ljude koji tamo ŽIVE da sami odluče s kime hoće, a s kime neće živjeti. rat je bio, stanovništvo se preselilo, etnički na nekim područjima grupiralo, i to je to, nema povratka na staro, na 92-u. samo u glavama muslimana živi ta ideja, i to ne svima, većina je svjesna što je bih danas. sve dok je u federaciji kantona i županija, općina i gradova, u nebrojenom broju, oni će biti zakopani u živom blatu. pola odraslih radi u nekom kantonu ili ministarstvvu. za svaku plaću uzimaju se krediti, ko u doba juge. a sve oko njih propalo, živi se od doznaka izvana. čemu se imaju nadati? ničemu s ovakvom strukturom vlasti. priznati podjele i pustiti da se svatko udruži sa svojim. po nacionalnom ključu. ovako je amerika i europa, da bi imale uvijek prste u bosni (nitko se ne odriče mogućnosti prtljati po drugim zemljama...) su nasadile visokog predstavnika koji poništava odluke rs i fbih, a na to nema pravo, njima paše ovakva situacija. kod sebe je ne bi trpili i ne trpe je. ništa se u bosni nije promijenilo od 1878-e. i okupacije, odnosno 1908.-e i aneksije. jadni muslimani sa svojim izetbegovićima. 30 godina ih vode žedne preko vode, i njima su još dobri.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije