U Americi su imena ratnih veterana, vojnika iz svih ratova u kojima su sudjelovali američki borci širom svijeta uredno popisana sa svim potrebnim informacijama te se čuvaju u Ministarstvu veterana i Pentagonu, a dostupna su javnosti na službenim internetskim stranicama brojnih vojnih Zaklada, Udruga i Nacionalnog ratnog muzeja. U Registar Američkih vojnika mogu se prijaviti i imena supružnika i djece jer je posebna čast svake obitelji biti na popisu onih koji su se žrtvovali za obranu Domovine.
Na internetskim stranicama nekih vojnih udruga često stoji upozorenje da registar nije službeni državni dokument, ali to je uglavnom zbog straha od tužbi ili pogrešaka kod registriranja vojnika. Vojni veterani mirovine primaju iz proračuna i stoga je u razvijenoj demokraciji poput američke potpuno normalno da su njihova imena poznata kao što se javnost obaviješćuje o nepravilnostima ili kaznenim djelima koje vojnici počine tijekom vojne službe te o onima koji su izbačeni zbog takvog ponašanja iz vojske.
Svaki predsjednik unosi i svoje novine u odnosu prema braniteljima pa je tako Barack Obama dopustio snimanje kovčega s posmrtnim ostacima vojnika iz Iraka i Afganistana dok je Geroge Bush bio oštro protiv toga. Važno je naglasiti da Amerika ima dugu tradiciju brige prema veteranima i to je duboko ukorijenjeno u društvu kroz humanitarno i socijalno djelovanje pa često nisu primjerene usporedbe s hrvatskom situacijom u svezi Registra branitelja jer su nastali u drugim okolnostima.
Podsjetimo da rat u Hrvatskoj službeno nije proglašen i da se Hrvatska sama branila od agresora uz embargo na oružje koje je izglasalo Vijeće sigurnosti UN-a.
neka američki veterani na idućim izborima glasaju za hdz pa da vidiš kako će im se broj udvostručiti...