PRAKSA U EU

Anonimni darovatelji organa - altruizam na djelu

doniranje organa
Screenshot Deutsche Welle
21.05.2014.
u 08:06

U nekim članicama EU dolazite u obzir kao darovatelj organa nakon smrti samo ako ste se kao takav za života i formalno deklarirali

Uz sve zajedničke smjernice iz Bruxellesa, u različitim članicama Europske unije mnoge su stvari na mnogim područjima različito regulirane. Tako je i s doniranjem organa: dok ste u nekim zemljama uvijek potencijalni donor ako se za života niste tome formalno usprotivili - kao što je slučaj u Hrvatskoj - u nekim članicama dolazite u obzir kao darovatelj organa nakon smrti samo ako ste se kao takav za života i formalno deklarirali - tako je recimo u Danskoj.

Neki organi se, međutim, mogu darovati i za života. U Velikoj Britaniji svatko, na primjer, smije - pravno gledano - svakome pokloniti bubreg. I na to se odlučuje sve više Britanaca.

>> Probudila se iz kome dok su ju pripremali za donaciju organa

Komentara 1

LA
larala
09:21 21.05.2014.

al, ovakav zakon hrvatska nece morati preuzeti od eu kao što mora preuzeti one zakone koji su na štetu hr. naroda....jer naravno politickim elitama to ne odgovara, bolje je ovako...donor ste dokle kod se formalno ne deklarirate da ne želite darovati organe al, naravno u hr ne postoji institucija gdje bi mogli ostvariti to svoje pravo....al, zato postoji ona gdje se možete deklarirati kao donor....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije