Nakon nedavnog debakla austrijske krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ) na pokrajinskim izborima u Donjoj Austriji i snažnog pritiska iz stranačke središnjice u Beču, pokrajinska šefica slobodnjaka Barbara Rosenkranz (54) podnijeti je u petak prijepodne ostavku na dosadašnju dužnost.
Da napušta kormilo donjoaustrijskog FPÖ-a priopćila je u Langloisu u Donjoj Austriji, na zajednički upriličenoj novinskoj konferenciji sa stranačkim čelnikom FPÖ-a, ultradesničarom Heinz Christianom Stracheom, čija je bila zamjenice od 2005. godine.
Svoju ostavku Rosenkranz je obrazložila riječima kako je htjela \'\'uštedjeti da dođe do podjele stranke“, najavivši svoj povratak u austrijski Parlament nakon saveznih parlamentarnih izbora, koji bi se trebali održati 29. rujna ove godine.
- To je bilo zajedničko rješenje - rekao je šef FPÖ-a Strache, dodavši kako je ono \'\'dobro“, jer nema ni pobjednika niti gubitnika.
- Dobitnik je FPÖ, i to je najvažnije - zaključio je kontroverzni ultradesničar, kojem je očito pao kamen sa srca nakon što je Rosenkranz nakon žilave borbe za svoj o(p)stanak na kormilu donjoaustrijskih slobodnjaka ipak popustila, pristavši na ostavku.
Savezna središnjica FPÖ-a u Beču na čelu sa Stracheom jasno dala na znanje Rosenkranz kako izborni rezultat pokazuje da u Donjoj Austriji više ne uživa povjerenje glasača.
FPÖ je s osvojenih 8,2 posto glasova birača na posljednjim izborima izgubio 2,26 posto birača odnosno dva mandata u pokrajinskom Parlamentu Donje Austrije.
Prema najavama, nasljednik Barbare Rosenkranz trebao bi biti njen stranački kolega i prezimenjak, s kojim nije u rodbinskim odnosima; Walter Rosenkranz, iz Kremsa, inače zastupnik FPÖ-a u Nacionalnom vijeću austrijskog Parlamenta. Oboje će na austrijskim parlamentarnim izborima ujesen biti na kandidatskoj listi: Walter na prvoj, a Barbara na drugoj poziciji.
Barbara Rosenkranz je od 1993. godine u austrijskoj politici. Kandidirala se je i na austrijskim predsjedničkim izborima, no u jakoj konkurenciji sa sadašnjim predsjednikom Heinzom Fischerom, nije imala šanse. U razgovoru s medijima, koji ju često uzimaju na zub zbog njenih krajnje desnih stavova, rado ističe kako je prvenstveno „domaćica i majka“, a tek onda političarka. Ima desetero djece, a najmlađem je 11 godina.
>>U Austriji počela borba za kancelarsku fotelju