Povodom 65. Obljetnice potpisivanja austrijskog Državnog ugovora, koji je potpisan 15. svibnja u 1955. godine u Beču, austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen se je u petak ispred bečkog dvorca Belvedere, gdje je ugovor potpisan, obratio javnosti prigodnim govorom u kojem je Austrijancima poručio da od njih također očekuje sličan „čin kolektivne snage“ u savladavanju koronakrize.
„Državni ugovor je bio ugovor o ponovnoj uspostavi samostalne, demokratske Austrije i značio je njeno novo rođenje“, istakao je Van der Bellen, podsjetivši na znakovite riječi tadašnjeg austrijskog ministra vanjskih poslova Leopolda Figla nakon potpisivanja Ugovora: „Austrija je slobodna“. „ Ta je sloboda nakon 1955. godine temelj jedinstvene uspješne povijesne priče Austrije i s tim životom u slobodi, u jednoj liberalnoj demokraciji, moramo izuzetno odgovorno postupati“, dodao je, upozorivši kako je „sloboda filigran i stoga je ranjiva“. Osvrnuvši se na koronakrizu austrijski je predsjednik je izrazio uvjerenje da će Austrijanci zajedničkim snagama uspjeti savladati njene teške posljedice i uspjeti smanjiti nezaposlenost u zemlji i ponovno oživiti gospodarstvo i društveni život.
„Važno je samo naprijed gledati. I stvoriti si sliku života na koji smo naučeni“, poručio je Van der Bellen pozvavši sve na zajedništvo. Austrijski Državni ugovor je međunarodni sporazum, koji su potpisale Savezničke okupacijske snage u Austriji : Sjedinjene Američke države, Sovjetski savez, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo s jedne strane te austrijska Vlada s druge strane. Potpisan je 15. svibnja 1955., a na snagu je stupio 27. srpnja iste godine. Ugovorom je bila ponovno uspostavljena samostalna, suverena i demokratska Austrija. Osnova na temelju koje je Ugovor sastavljen bila je moskovska Deklaracija potpisana 1943. godine. Ugovor su potpisali tadašnji ministri vanjskih poslova četiri savezničkih sila i austrijski ministar vanjskih poslova Leopold Figl, uz supotpis visokih vojnih zapovjednika tadašnjih okupacijskih snaga. Ugovorom je zabranjeno bilo kakvo ponovno gospodarsko ili političko ujedinjenje Austrije s Njemačkom, kao i ponovno osnivanje nacističkih ili drugih fašističkih stranaka i organizacija.
Austrija se je Ugovorom obvezala i na vojnu neutralnost, na čemu je posebno inzistirao Sovjetski savez. Austrijska neutralnost nije prvotno bila dio Državnog ugovora, ali izglasao ju je austrijski Parlament 6. listopada 1955. kao dio Deklaracije o austrijskoj neovisnosti. Državni ugovor ima i pripadajući dodatak u kojem su, između ostalog, regulirana i manjinska prava Hrvata i Slovenaca, na koja se još i danas pozivaju gradišćanski Hrvati i ostali manjinski predstavnici u Austriji.
Kad bi se barem pravni poredak Austrije uveo na područje Hrvatske.