Kad je Barack Obama ulazio u Bijelu kuću, znao je da nije lagano biti predsjednik SAD-a. Ali vjerojatno ni u najcrnjem scenariju nije očekivao ovako težak posao. Prošle su samo dvije godine od njegove trijumfalne pobjede od koje su Amerikanci, već sada se to vidi, ipak imali nerealna očekivanja.
Najveći je problem golema nezaposlenost od deset posto, ali zapelo je i na vanjskoj politici. Još uvijek se ozbiljno ratuje u Iraku i Afganistanu, a mir između Palestinaca i Židova još je predaleko. Obaminu politiku podržava manje od pedeset posto birača, što je ozbiljan pokazatelj da su mu ugrožene šanse da izbori drugi mandat.
Europski su se mediji raspisali o tome kako Obamina sudbina uvelike ovisi o državnoj tajnici Hillary Clinton i njezinu suprugu Billu Clintonu, bivšem predsjedniku SAD-a, s kojima je prije nešto više od dvije godine vodio žestoku bitku za prevlast u Demokratskoj stranci.
Iako je Hillary Clinton bila favorit (velikim dijelom zahvaljujući snažnom lobiranju svoga muža Billa), srce Demokratske stranke osvojio je Obama, koji je poslije na predsjedničkim izborima bez većih problema pobijedio kandidata Republikanske stranke. No pobjeda je ostavila ožiljke u odnosima između Obame i moćnoga klana, koji ni do danas nisu posve zarasli. Naime, u borbi na život ili smrt pale su teške riječi i uvrede. Obama je ponudio Hillary mjesto državne tajnice jednim dijelom kako bi kontrolirao njezine ambicije.
No sada je ironija politike dovela do toga da je sudbina američkog predsjednika u rukama Billa i njegove supruge. Zapadni su mediji primijetili da je Bill Clinton, mnogo više nego Obama, bio na velikoj cijeni tijekom proteklog susreta svjetskih vođa u UN-u u New Yorku. Čak 40-ak šefova država tražilo je da razgovaraju s bivšim američkim predsjednikom. Uvidjevši svoju slabost i novootkrivenu snagu Clintonovih, Obama ih na sve moguće načine pokušavao zadržati na svojoj strani. Naveliko se piše da će Clintonovi ljudi zamijeniti neke ključne Obamine savjetnike, koji upravo ovih dana masovno napuštaju Bijelu kuću. Pristaše Baracka Obame voljeli bi da Hillary bude Obamina potpredsjednica na sljedećim izborima, ali se plaše da ambiciozni Bill ima na umu nešto drugo. Ako Obama uspije nagovoriti Clintonove na suradnju, onda ima solidne šanse da osvoji glasove bijele srednje klase, koja bi mogla biti ključna za pobjedu na predsjedničkim izborima 2012. godine. Bez njih će biti teško, možda čak i nemoguće.
Srce Demokratske stranke osvojio je Obama, napisa ovaj Drazen. Nije spomenuo da je Obama osvojio \" srce \" Demokrata sa 650 mil $ doniranih za kampanju, uglavnom od ozloglasenih Wall Street firmi, dok je Clintonka zavrsila kampanju u dugu od 20 mil $ i tu je \"srce\" problema izmedju njih. Obama je za protu uslugu upumpao 100-ne mil $ poreskog novca u banke i fin. institucije koje su ga \"podrzavale\", ali je time izgubio podrsku vecine biraca koji smatraju da Obama radi za Wall Street a ne (kako bi trebao) za Main Street.