Ukrajinski predsjednik iz dana u dan povećava pritisak na Zapad da Ukrajini dostavi što više sustava protuzračne obrane. Glavno je pitanje posljednjih dana zašto Ukrajina ne može dobiti sustav Iron Dome (Željezna kupola), koji je tako uspješno obranio Izrael od napada iranskih dronova. No mnogi postavljaju pitanje je li taj sustav doista neprobojan. Više je tu teorija i mogućih odgovora.
Jedna je da Iran nije koristio najbolje što ima od dronova, krstarećih raketa i projektila, već je lansirao najslabije oružje da bi zadovoljio domaću javnost i kako bi Izraelu pokazao odlučnost da ga napadne. Zatim, da nije sustav Iron Dome bio najzaslužniji za tako efikasnu obranu od iranskih projektila, već su projektili obarani i izvan granica Izraela, i to iz zrakoplova koji su mogli biti obaviješteni o uzbuni jer su dronovi i rakete putovali satima s udaljenosti veće od 1700 km.
Sama Željezna kupola, odnosno Iron Dome, skupni je protuzračni sustav osmišljen u izraelskim tvrtkama Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries sa svrhom suzbijanja napada raketama kratkog dometa i topničkim granatama ispaljenim s udaljenosti od četiri pa do 70 km te usmjerenih prema naseljenim područjima. Kada ovo znamo, ima logike teorija da je napad zapravo suzbijen zrakoplovima. Također, svaki sustav Željezne kupole štiti između 100 i 150 četvornih kilometara, što ovaj sustav čini učinkovitim u relativno maloj zemlji kao što je Izrael, ali ne i drugdje, pa tako ne bi bio efikasan ni u Ukrajini, što je dio odgovora zašto ga Ukrajina do sada nije dobila.
Drugi dio odgovora dao je Benjamin Netanyahu prije nešto manje od godinu dana u intervjuu u kojem je rekao kako bi sustav u slučaju isporuke Ukrajini mogao pasti u ruke Irana s obzirom na dobre odnose te zemlje i Rusije. Tamo je Netanyahu istaknuo i da Izraelu nije u interesu pogoršavati odnose s Rusijom jer se radi o strateškoj potrebi da održi slobodu u operacijama na prostoru Sirije, u kojoj zračni prostor uglavnom kontroliraju Rusi. Tako je Izrael jedna od rijetkih zemalja koja uspijeva održavati relativno dobre odnose i s Ukrajinom i s Rusijom.
VEZANI ČLANCI:
Bez obzira na to što Iran snabdijeva Rusiju dronovima koje bi Ukrajina rado rušila Iron Domeom, a Iran iste modele šalje na Izrael. "Mislim da je važno razumjeti da smo zabrinuti i zbog mogućnosti da sustavi koje bismo dali Ukrajini padnu u iranske ruke, da bismo mogli biti podvrgnuti obrnutom inženjeringu te da bismo se našli suočeni s izraelskim sustavima koji se koriste protiv Izraela", kazao je u tom intervjuu za The Wall Street Journal.
"Moj prvi interes, bez obzira na simpatije i korake koje poduzimamo, jest osigurati sigurnost jedne i jedine židovske države. Zabrinuti smo zbog svega što sam naveo. Također, naši piloti lete uz ruske pilote na nebu iznad Sirije kako bi blokirali pokušaje Irana da uspostavi drugu frontu Hezbollaha u Siriji", dodatno je potvrdio takvu konstrukciju Netanyahu.
Sve se glasnije najavljuje stizanje borbenih zrakoplova F-16 u Ukrajinu, koji će donekle izravnati debalans u odnosu na Rusiju i povećati kapacitete za gađanje ciljeva na zemlji, no protuzračna obrana i dalje je rak-rana ukrajinske obrane, pogotovo otkad Rusija koristi navođene bombe. Svjestan je toga i šef europske diplomacije Josep Borrell.
VEZANI ČLANCI:
– Imamo Patriote i proturaketne sustave. Moramo ih izvući iz naših vojarni, u kojima se nalaze za svaki slučaj, i poslati ih u Ukrajinu, u kojoj bjesni rat – rekao je Borrell novinarima na sastanku ministara vanjskih poslova iz zemalja članica skupine G7 na talijanskom otoku Capriju.
– U suprotnom bit će uništen elektroenergetski sustav Ukrajine. A nijedna se zemlja ne može boriti bez električne energije u domovima, tvornicama, bez interneta – dodao je i rekao kako EU u smislu pomoći Ukrajini ne može ovisiti samo o SAD-u. – Moramo preuzeti vlastitu odgovornost i prestati govoriti: "SAD je dovoljan"– zaključio je šef europske diplomacije, Španjolac Josep Borrell.
GALERIJA Izraelski jastrebovi kažu da je kucnuo čas za napad na iranska nuklearna postrojenja
Ništa ne može pomoći Ukrajini. Ukrajina ne može pobijediti Rusiju i svakim danom gubi sve više teritorija i ima slabiju pregovaračku poziciju. Da nisu u suradnji sa SAD-om proveli brutlani puč u zemlji do rata ne bi došlo. Da su proveli Minsk sporazum ovaj rat se ne bi dogodio. Da su potpisali sporazum koji je ispregovarao bivši Izraelski premijer Naftali Benet Ukrajinci bi sada imali cjelovitu Ukrajinu. Da su tada bili pametniji, sada bi 300 000 ukrajinskih vojnika bilo živo. Ukrajinci sami biraju svoj put, a kako vidimo svaki put su izabrali pogrešno. Koliko Ukrajinaca treba umrijeti dok se ne osvijeste i prestanu biti oružje SAD-a u ovom proxy ratu protiv Ukrajine?