Američki predsjednik Joe Biden najavio je da će njegova administracija danas objaviti priopćenje o Saudijskoj Arabiji, nakon američkog obavještajnog izvještaja u kojem je zaključeno da je prijestolonasljednik Mohammed bin Salman odobrio ubojstvo novinara Jamala Khashoggija.
Pitanje je hoće li Joe Biden, kako je obećao u predizbornoj kampanji, kazniti princa Bin Salmana zbog gnjusnog ubojstva saudijskog novinara. Ono što je do sada poduzeto jest zabrana ulaska u SAD za 76 osoba iz Saudijske Arabije, koje su direktno ili indirektno umiješane u ubojstvo.
Međutim, nigdje se ne spominje ime saudijskog princa Bin Salmana iako se u izvještaju jasno navodi da je Bin Salman zapravo naručitelj tog ubojstva. Oči svijeta uprte su stoga u priopćenje američkog predsjednika Bidena i njegovu odluku o kažnjavanju princa Bin Salmana, koji je zapravo pravi vladar u svojoj zemlji.
Odnosi ipak bitni
Neki mediji već špekuliraju kako se neće ništa drastično dogoditi i Bin Salman će proći, kao i do sada, neokrznut, dok će drugi snositi njegovu krivicu. Međutim, nije isključeno ni neko iznenađenje s obzirom na to da se Bidenova administracija suočila s kritikama da je predsjednik trebao biti oštriji prema prijestolonasljedniku. Unatoč kritikama i najavi promjene politike prema Saudijskoj Arabiji, analitičari smatraju da predsjednik Biden postupa vrlo pažljivo i odmjereno u nastojanju kako bi ipak očuvao odnose sa Saudijskom Arabijom koja je zapravo jedan od glavnih saveznika SAD-a u regiji, ali i imajući na umu kako treba obnoviti nuklearni sporazum s Iranom iz 2015.
Objavljivanje izvješća obavještajnih službi svakako će biti dio Bidenove promjene odnosa sa Saudijskom Arabijom i povratak na tradicionalne linije, toplo-hladno, kako je to bilo prije dolaska na vlast predsjednika Donalda Trumpa. Izvješće koje je od očiju javnosti čuvano dvije godine sastavljeno je temeljem snimke turske obavještajne službe čiji je transkript CIA dobila nakon gnjusnog ubojstva saudijskog disidenta 2. listopada 2018. godine u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu te drugih dokaza. Međutim, Trumpova administracija tada je odbila zahtjeve kongresnika i udruga za ljudska prava da se objavi verzija bez oznake stroge tajnosti nastojeći očuvati suradnju saveznika usred rastućih napetosti s Iranom, regionalnim suparnikom Saudijske Arabije koji ima utjecaj na gotovo sve zaljevske zemlje, te promicati prodaju američkog oružja Saudijskoj Arabiji.
Naime, Trump je tada potpisao ugovore o kupnji naoružanja u vrijednosti većoj od 400 milijardi dolara. Unatoč tome što je američki predsjednik Joe Biden obećao revidirati sve ugovore koje je Donald Trump potpisao sa Saudijskom Arabijom, to ne znači da će Bidenova administracija poništiti ugovor o prodaji oružja Saudijskoj Arabiji, koju i dalje smatraju najvećim saveznikom u regiji. Za sada će Biden, kako tvrde analitičari, samo izolirati princa Mohammeda bin Salmana i neće s njim komunicirati.
To je već i učinio samo dan prije objavljivanja izvještaja kada je telefonski razgovarao sa saudijskim kraljem Salmanom bin Abdul Azizom te “zaobišao“ saudijskog prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, kojeg izvještaj direktno optužuje za zapovjednu odgovornost, ne samo kod ubojstva saudijskog novinara već i za krvavi rat u Jemenu. I jedna i druga strana složile su se da će učiniti sve da što prije završe taj okrutni rat. Prvi put, pod vodstvom Joea Bidena, američka je administracija jasno progovorila o strahotama koje u Jemenu čini Saudijska Arabija na čelu s prijestolonasljednikom princom Bin Salmanom.
Masovna prodaja oružja
Princ Salman uživao je veliku potporu bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Naime, novi američki državni tajnik Antony John Blinken optužio je Saudijsku Arabiju da je svojim djelovanjem u Jemenu izazvala “najgoru humanitarnu krizu na svijetu”, zbog čega je Bidenova administracija odlučila zamrznuti neke američke prodaje oružja Saudijskoj Arabiji i UAE, savezniku Saudijske Arabije u krvavom ratu u Jemenu.
Zamrzavanje prodaje naoružanja dolazi nakon što se Biden tijekom predizborne kampanje obvezao spriječiti uporabu američkog oružja u vojnim operacijama u Jemenu koje je pokrenula arapska koalicija predvođena Saudijskom Arabijom znajući da je sukob u ovoj siromašnoj arapskoj zemlji odnio tisuće života i izazvao veliku glad. Režim u Rijadu bio je u Trumpovoj milosti jer su mu plaćali stotine milijardi dolara za oružje. Dok se očekuje odluka Joea Bidena o Saudijskoj Arabiji i princu Bin Salmanu, Saudijska Arabija odbacila je sve navode iz izvještaja kao negativnu, lažnu i neprihvatljivu ocjenu vodstva kraljevine.
Naglasili su da izvještaj sadrži netočne informacije i zaključke. Kao što se i očekivalo, Saudijsku Arabiju su podržali Kuvajt, Bahrein i UAE. Zanimljivo je da Egipat, Katar i Turska objavu izvještaja nisu službeno komentirali.
Drugarska opomena