Naša je država prije dvije godine shvatila kako je kriminalcima najteže podnijeti kad ih se udari po džepu pa je tada stavljen naglasak na oduzimanje imovinske koristi.
Srbija je to spoznala nešto ranije te postala lider, ne samo u regiji, u zapljeni kriminalom stečene imovine u protuvrijednosti 350 milijuna eura što bi, s obzirom na količinu blokirane imovine, uskoro moglo dosegnuti pola milijarde eura. Oni kriminalnu imovinu dijele socijalnim, sportskim i drugim institucijama i udruženjima, a u posjedu imaju 150 oduzetih kuća, stanova, hotele, restorane, poslovne prostore, vozila, umjetnička djela... Kod nas je, prema podacima Agencije za upravljanje državnom imovinom (AUDIO), ažuriranim 1. siječnja ove godine, oduzeta imovina vrijedna 7,543.684 kune (milijun eura) plus neprocijenjeni teretnjak i tri stana (ukupno 204 četvorna metra).
“Oduzeto” i oduzeto
To je stvarno oduzeto. I Državno odvjetništvo u godišnjim izvješćima navodi “oduzetu imovinu”, ali nakon što smo utvrdili nesklad s podacima koje vodi AUDIO, zamjenik glavnog državnog odvjetnika Dragan Novosel potvrdio nam je da DORH koristi podatke kojima raspolaže na temelju nepravomoćnih presuda. Dakle, to nije stvarno oduzeta imovina, što je greška koju mediji često rade kod prezentacije tih podataka. Dio tih iznosa neće nikad biti stvarno oduzet jer počinitelji kaznenih djela nemaju nikakve imovine, dio se presuda u žalbenom postupku izmijeni, a za dio treba vremena da se provedu pravomoćne presude.
Recimo, dr. Drago Rubala 29. studenoga nagodio se s USKOK-om pa je pristao da mu se oduzme stan u središtu Zagreba vrijedan 1,6 milijuna kuna i još 79.320 eura, ali to očito još nije provedeno jer se izvješće AUDIO-a od 15. studenoga nije uvećalo. Tako je i Vladimiru Zagorcu u aferi Dragulji u pravomoćnoj presudi iz siječnja 2010. izrečeno oduzimanje imovinske koristi od 39,4 milijuna kuna, ali se i danas još vode ovršni postupci jer država nije uspjela naplatiti taj iznos. U slučaju Dubai, pak, porezniku Zdravku Markaču i njegovoj majci u nepravomoćnoj presudi “oduzeto” je 3,5 milijuna kuna, što je DORH pribrojio u izvješću o “oduzetoj” imovini za 2009. Ali, Vrhovni je sud tu presudu ukinuo i novo je suđenje u tijeku.
U Crnoj Gori 41 milijun
Prema godišnjim izvješćima DORH-a od 2006. do kraja 2011. (za 2012. nemaju podatke), samo u koruptivnim predmetima i organiziranom kriminalu “oduzeto” je ukupno 83 milijuna kuna. Od 2006. do 1. studenoga 2012., prema DORH-u, “zamrznuta” je imovina vrijedna 536 milijuna kuna (bez podataka za 2008.) ili oko 71 milijun eura. Tu je i imovina bivšeg premijera (u vrijednosti oko 29 milijuna kuna), HDZ-a, Damira Polančeca, kao i višemilijunski vlasnički udjeli i imovina ostalih optuženih “podravkaša”...
Usporedbe radi, u Republici Srpskoj, koja je imovinski rat kriminalu objavila koji mjesec prije nas, blokirano je nešto više od 100 milijuna kuna, no još ništa nije trajno oduzeto. Ministar financija Crne Gore lani u svibnju objavio je da su blokirali imovinu stečenu kriminalom vrijednu 41,2 milijuna eura, a oduzeli su 80.000 eura. Tek ove, a naročito idućih godina, u nas treba očekivati rezultate s kojima se nećemo sramiti usporedbe sa Srbijom.
>>USKOK 2008. oduzeo 851.000, a za dvije godine čak 32,7 mil. kn
U HR to ide ovako Ukradeš 100 mil, dokažu ti 10, vratiš deset, odslužiš 2-3 godine i ostane ti 90 000 000,00?? Šimonović je htio donijeti antimafijaški zakon gdje bi ti oduelei sve nakon dokazanih 10 mil a da bi ti nešto ostalo moraš dokazati da si nešto pošteno stekao... Kod nas je samo problem što mafija koja donosi zakone neće donijeti antimafijaški zakon. Tko bi donosio zakon protiv sebe? I SDP je puno zakona promijenio ali to mu ne pada na pamet mijenjati...jer zna da ga nova mafijaška većina u saboru neće usvojiti kao ni stara.