Pljuštanje vode začuli su najprije liječnici i sestre u dežurnoj ambulanti u nedjelju oko podneva. Voda je, i to vrela, šiktala sa stropa na katu i slijevala se sve do podruma, u sobe se nije moglo ni kročiti. Zavod za oftamologiju KBC-a Osijek izgledao je apokaliptično i dan nakon što su, zbog hladnoće, popucale cijevi toplovoda. Strop je raskidan, posvuda vire žice. Voda se izlila i po novim skupim aparatima, pa tako i po mikroskopu za operaciju stražnjeg segmenta oka. Stigao im je tek prije mjesec dana, a stajao je milijun i pol kuna.
- Ne smijemo ih ni pokušati upaliti, serviseri kažu da se moraju sušiti par dana. Srećom, većina ih je bila zaštićena presvlakama i isključena iz struje, ali za mikroskop tog najlona nema pa strepimo zbog njega – priča dr. Ivan Krković, pročelnik Zavoda. Štetu su popisivali jučer i procjenitelji osiguravajuće kuće, a računicu će dostaviti krema tjedna. Sasvim sigurno je da se ona mjeri u milijunima kuna. Stara je to, inače, secesijska zgrada, sagrađena davne 1905., uvijek je samo nužno popravljana, a za cijelu rekonstrukciju, kaže pročelnik, nikada nije bilo novca.
- Bolnica nije pogriješila, sustav je bio potpuno kontroliran, redovito održavan, pred sezonu grijanja sve je provjereno – ističe on.
Osječki KBC suočava se s drugim velikim udarom zbog nevremena u samo šest mjeseci pa se sve češće upozorava kako mu hitno treba preseljenje ili gradnja novog kompleksa.
- Krpanje i popravljanje zgrada starih stotinu godina je prošlo vrijeme i hrvatska država će u tom smislu morati tražiti rješenje – poručio je i ministar Milan Kujundžić koji je obišao Oftamologiju. Obećao je kako će Vlada RH žurno naći novac za popravak zgrade. Na upit koliki je, nakon svega, prioritet osječka bolnica, kazao je kako ona "uistinu jest prioritet", ali da će "stupnjevanje žurnosti ovisit će o ekonomskoj situaciji".
Velika je šteta i odgađanje čak 50 operacija zakazanih za ovaj tjedan. Ministar je ponudio da se one hitne odrade u Zagrebu.
- No, rekli su mi da će sve stići sami, što pokazuje snagu duha osječke medicine i kvalitetu ljudskih resursa – komentirao je Kujundžić.
- Sličan mikroskop i salu imamo i na Klinici za ORL. Potraje li obnova, možemo koristiti i sale na Neurokirurgiji – nadovezao se dr. Krković.
Ako je tome tako zašto se nesreća dogodila , pa ne radi se o potresu nego o pucanju nedovoljno zaštičene cijevi još k tome iznad skupih uređaja