Osim božićnih filmova, nezaobilaznih božićnih pjesama i kolača, valja se u ovo blagdansko vrijeme prisjetiti i naljepših priča koje uz toplu peć možemo čitati onim najmanjima, ali i starijima.
Prva na popisu nam je kultna priča Djevojčice sa šibicama velikog pisca koji je ostavio pečat vjerojatno svakom djetinjstvu, Hansa Christiana Andersena. Andersen je bio danski pisac koji je živio u 19. stoljeću i njegove su priče prevedene na više od 150 jezika. Inspiracija je bio za mnoge predstave, filmove, balete i crtiće. Djevojčica sa šibicama originalno je priča inspirirana crtežom Johana Thomasa Lundbyea i incidentom koji se desio Andersenovoj majci kada je bila djevojčica.
Napisana devet godina nakon što je Charles Dickens napisao Olivera Twista, priča na romantičan način govori o tada možda najugroženijem dijelu stanovništva – siromašnoj i napuštenoj djeci. Iako je tema teška i izaziva teške osjećaje, a nerijetko i ‘knedlu u grlu’, ovo je priča s poukom, namijenjena baš za božićno doba.
Charles Dickens je 1843. objavio svoju legendarnu Božićnu priču koja govori o škrtom direktoru Londonske banke Scroogeu kojeg posjećuje nećak koji ga moli da ga pusti s posla na Božić. On ga pušta, ali uz uvjet da mu taj dan neće biti plaćen. Nakon što Scrooge zatvori ured, dolazi mu duh prijatelja Marleya u okovima i govori mu da će ga posjetiti tri duha: prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Nakon što mu duh budućnosti pokaže njegov grob zameten snijegom i obitelj koja se veseli njegovoj smrti, Scrooge ispravlja svoje krive postupke i odlazi nećaku na proslavu Božića te donosi jelo i piće. Svi sretno i zajedno slave Božić.
Pogledajte Advent u Zagrebu 2017:
Veliki Američki književnik Mark Twain 1875. godine je napisao pismo svojoj trogodišnjoj kćerki kao da joj Djed Mraz šalje pismo gdje joj javlja da je dobio njezino pismo i tješi ju. Mark Twain je napisao to pismo, tu prekrasnu priču jer je njegova kćer bila bolesna i tom divnom i inspirativnom roditeljskom gestom Božić joj je učinio posebnijim. A pismo, tj. priča isti efekt ostavlja na svakome tko ju pročita.
Robert L. May je 1939. napisao priču i pjesmu o Rudolphu, crvenonosom sobu, fiktivnom liku, jednom od sobova pomagačima Djeda Mraza. Priča je po izdanju odmah izašla u 2.4 milijuna primjeraka i odmah je postala jedna od najpopularnijih božićnih priča. Johnny Marks adaptirao ju je i uglazbio, no tek s izvedbom Genea Autryja 1949. pjesma je postigla svjetsku slavu.
Kositreni vojnik još je jedna priča Hansa Christiana Andersena u kojoj se igračka vojnika zaljubi u papirnatu balerinu. Ovo je jedina priča Hansa Christiana Andersena koja nije nastala prema nekoj narodnoj priči i poznatom motivu, već ju je kreirao posve iz svoje mašte. Označila je novo razdoblje njegovog književnog stvaralaštva i oživjela je svijet igračaka, plesnih figura, dvoraca, labudova i svih magičnih likova dječjih igara i igračaka.
A koliko se te klasične priče snažne i dan danas govori i crtica da je baš priča Kositrenog vojnika inspirirala francuski duo Daft Punk za njihov video Instant Crush.