Nema ni velikog potopa ni nove financijske krize u svijetu. Britanija je poručila da želi izaći iz Unije, tržišta su reagirala histerično, ali je ta panika vladala tek dva dana. Treći dan nakon Brexita burze diljem svijeta, pa čak i ona londonska, lagano se oporavljaju.
Znak je to da su svjetski ekonomski znalci zaključili da će problem ostati na Otoku i da se neće značajno širiti. Rast britanskog BDP-a bit će jako usporen, a vrlo je upitno i hoće li bankarski hub ostati u Londonu. Ipak, to je ponovno samo britanski problem jer čak i da se City preseli iz Londona, smjestit će se u Luksemburg, Frankfurt ili drugi, ali ipak europski grad pa će po staroj “dok se jednom ne smrkne, drugom ne svane” kontinentalna Europa zapravo od Brexita profitirati.
Ispod radara u Hrvatskoj je prošla vijest da je frankfurtska burza kupila londonsko tržište kapitala. Tvrtke su se zapravo spojile, ali je njemački kapital zadržao većinski udjel od 54 posto u novoj kompaniji, što znači da može donositi ključne odluke. Zbog prevlasti Nijemaca koji de facto donose sve velike financijske odluke, Britanci su i bili nezadovoljni u Europskoj uniji, ali ono što su propustili shvatiti jest da ozbiljni takmaci ne napuštaju pješčanik usred igre poput djece, već protivnika iscrpljuju dok ga ne oslabe.
Onaj tko pješčanik napusti prepušta protivniku cijeli teritorij, a sam ostaje bez prostora za igru i povlači se u osamu. Britanci će lekciju naučiti na težak način. Prijeti im pad u recesiju, problem s nezaposlenošću bez obzira na manji priljev imigranata i, najbolnije, gubitak osvojenih teritorija na otoku i utjecaja na europskom kontinentu. Kontinentalna Europa ne gubi mnogo na Brexitu osim što će joj nedostajati jak britanski potrošač koji je uz pomoć stabilnosti funte uvijek bio malo boljeg standarda od ostalih stanovnika EU.
Ti će potrošači manje putovati, ali i manje naručivati s obzirom na to da im zbog pada funte sve poskupljuje najmanje deset posto. Njemačka i Francuska to će osjetiti, ali ne toliko koliko jačanje političke moći. Monarhija je još živa, ali više nije vitalna kao što je u svojim najboljim godinama bila i pitanje je hoće li ikada više biti.
>>Orešković: Brexit neće utjecati zaduživanje Hrvatske, a ni na naš turizam
Ja žestoko navijam da se barem pola financijske industrije iz Londona preseli u Luxembourg :)