Tehnički muzej, Sveučilišta u Zagrebu i British Council organiziraju šestodnevnu manifestaciju 11. Festival znanosti od 22.-27. travnja namijenjenu učenicima, studentima kao i ostalim građanima s ciljem da im približe znanost kao osnovnog pokretača tehnološkog napretka.
Muzej milenija
Tema ovogodišnje manifestacije je \'Budućnost\'. S obzirom da Krapina ima muzej milenija te da je meka za posjetitelje Muzej krapinskih neandertalaca po prvi puta uključen je u ovaj hvalevrijedan projekt, pa će tako i Krapina dati svoj doprinos ovoj manifestaciji. Jučer je za učenike šestog i osmog razreda održana radionica \'Fosilne lubanje i evolucija čovjeka u Muzeju krapinskih neandertalaca\'. Radi se o paleoantropološkoj radionici koja uključuje priču o evoluciji čovjeka općenito, s naglaskom na neandertalskog čovjeka, te na morfološke i morfometrijske karakteristike fosilnih lubanja, koju je vodila prof. Lorka Lončar Uvodić, muzejska pedagoginja te druga radionica \'Priča o geološkoj prošlosti Hrvatskog zagorja. Sudionici su u malom geološkom laboratoriju proučavali stijene i minerale s područja Hrvatskog zagorja, te čuli priču o fosilnim vulkanima o čemu je govorio kustos Eduard Vasiljević.
Krapina Zagrebu
U četvrtak 25. travnja muzejski djelatnici će neandertalce i geologiju Hrvatskog zagorja prezentirati u Tehničkom muzeju u Zagrebu.
- Uključivanjem u program festivala znanosti želimo upoznati širu javnost što se sve u našem muzeju može naučiti, te kakve tematske radionice i terensku nastavu nudimo od vrtićke dobi, te za učenike osnovnih škola, studente kao Team building kod pračovjeka za odrasle.
Brojne škole to su već prepoznale, pa i neka sveučilišta, poput Prirodoslovno matematičkog fakulteta - ističe muzejska savjetnica i voditeljica muzeja Vlasta Krklec. Dodaje kako je činjenica je da Krapina ima najbogatiju i najstariju zbirku neandertalaca na svijetu, zbog koje kod nas dolaze brojni svjetski stručnjaci, koji su i dali svoj doprinos u znanstvenoj priči novog muzeja.