Čak 57 posto Austrijanaca strahuje od 2012. godine, rezultat je studije instituta za istraživanje javnog mišljenja IMAS iz Linza. Samo 37 posto ispitanika s optimizmom gleda u novu godinu.
– Sama po sebi prilično je teška brojka, to teža zna li se da ni jedan od više od tisuću ispitanika starijih od 16 godina nije bez posla niti mu u dogledno vrijeme prijeti otkaz – rekao je istraživač IMAS-a Andreas Kirschhofer dodajući da strah za budućnost koji se uvukao pod kožu Austrijancima nije prouzročen gospodarskim pokazateljima.
Statistika pokazuje da su posebno pesimistični radnici i umirovljenici. Čak 70 posto austrijskih radnika i 68 posto umirovljenika dočekuje novu godinu sa zabrinutošću ili skepsom.
Puni su optimizma mladi Austrijanci s višim stupnjem obrazovanja, posebice maturanti i akademici.
Studija je pokazala i da su Austrijanci 1973. godine (naftna kriza), 1982. (loša ekonomska situacija) i 2008. godine (početak globalne financijske krize) bili još pesimističniji nego sada.
Austrijski mediji pišu kako nije čudo da većina Austrijanaca strahuje od 2012. godine s obzirom na najavu brojnih poskupljenja u novoj godini. Dodaju da građani moraju, između ostalog, računati na osjetno više cijene cigareta, radijske i TV pretplate, parkiranja, vinjeta za vožnju autocestama, kazni za prometne prekršaje te naknada za vodu, recepte, socijalno osiguranje itd.
Kada bi većina ljudi spoznala činjenicu da je za svjetski mir potrebna određena doza nemira (ratovi, strah, bolesti, pad vrijednosti novca i sl.) tada bi se manje bojali, a kada bi tu istu činjenicu prihvatili došlo bi do globalne depresije. Isto tako je sa negiranjem iste što uzrokuje baš onu dozu nemira dovoljnu za svjestki mir i tako ukrug. Pametan čovjek jednom rekao: Ne bojte se i ne tražite ono čega nema. Neka bude 2012. godina.