Svjetski dan voda

Čak 75% studenata preferira vodu iz slavine, 2% iz boca

voda
Goran Kovacic/PIXSELL
21.03.2019.
u 08:25

Lani je u Hrvatskoj prodano 327 mil. l vode, 9% manje nego u 2017.

Čak 75% studenata medicine i tehničkih znanosti preferira vodu iz slavine, 2% flaširanu, a 23% njih podjednako, što ne ide u prilog hrvatskim proizvođačima vode, ali govori o povjerenju u zdravstvenu ispravnost vode iz slavine, čulo se na jučerašnjem znanstveno-stručnom skupu Gospodarsko-interesnog udruženja proizvođača pića Hrvatske (GIUPPH) u povodu Svjetskog dana voda.

Pijemo premalo vode

Istraživanje o stavovima i ponašanju studenata u vezi konzumacije te educiranosti o utjecaju vode na zdravlje koje su među studentima druge godine proveli zagrebački Prehrambeno-biološki fakultet i Medicinski fakultet te GIUPP, pokazalo je kako 48% studenata zna za preporučene količine od 1,5 do 2 litre vode dnevno.

No, svega ih se 13% pridržava takvih savjeta Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA), 33% ih pije i više od tri litre, dok 5% problematičnih pije manje od pola litre dnevno, rezimirala je direktorica GIUPP-a Jasna Čačić, ističući i kako je zanimljivo da studenti tehničkih znanosti uglavnom piju vodu, a medicinari unos vode nadoknađuju i većim količinama kave i ostalih toplih napitaka. K tome, većina studenata medicine izjašnjava se kako vodu pije isključivo zbog žeđi, a tehničari zbog zdravlja. No, kako bilo, dobiveni rezultati upućuju na to da je dnevna konzumacija vode u studentskoj populaciji ispod preporučene te da se djeca od malih nogu moraju više educirati o važnosti vode i njezinu zdravstvenom aspektu, kazala je Čačić.

Izvoz veći od uvoza

Hrvatska je u vrhu svjetske liste po zalihama vode, a u Europi peta. No teško je procijeniti kolika je godišnja potrošnja flaširane vode u Hrvatskoj po stanovniku, s obzirom na to da bi u nju trebalo uračunati i turiste. Prema riječima Jasne Čačić, u lanjskoj je godini na domaćem tržištu prodano 327 milijuna litara voda, 9% manje nego godinu ranije, pri čemu je potrošnja prirodnih mineralnih voda pala 12, a prirodnih izvorskih voda 5% više.

Preračunato po glavi stanovnika, bez turističke potrošnje, to bi značilo kako svaki hrvatski građanin popije oko 81 litru flaširane vode, a s turistima i još manje, dok Talijani, primjerice, drže vrh ljestvice sa 176 litara, Nijemci sa 172, a Portugalci i Mađari 129 litara.

Ukupna proizvodnja vode na hrvatskom tržištu lani je pak iznosila 375,3 milijuna litara, od čega najviše prirodnih mineralnih voda, 84%, te 16% prirodnih izvorskih voda. Uvoz članica GIUPP-a lani je iznosio 20,9 milijuna litara, od čega čak 20,6 milijuna litara mineralne vode, a 271 tisuću litara izvorske. Izvoz je pak i više nego dvostruko veći. Članice su izvezle 59,4 milijuna litara, od čega 58,7 milijuna litara prirodnih mineralnih voda.

VIDEO Kako se jednostavno riješiti zadaha od češnjaka?

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije