POLITIČKI IGROKAZ

Čedo Čolović nije hrvatski agent, hladni rat između Hrvatske i Srbije još nije počeo

04.09.2016.
u 17:00

Službeni Beograd tek treba otkriti potječe li Čolović iz obavještajnog miljea bivše države

Da je Čedo Čolović hrvatski agent i da su ga u Srbiji uhitili, to bi bio znak da je između Hrvatske i Srbije otpočeo hladni rat. Čolović, međutim, niti je agent vojne VSOA-e niti civilne SOA-e. U hrvatskoj obavještajnoj zajednici, nakon što su beogradski mediji objavili senzaciju o uhićenju hrvatskog agenta, brzo su iz stanja uzbune prešli u redovito stanje jer su jednako brzo ustanovili da su “hrvatski agenti u Srbiji na broju”.

Čolovića u Srbiji vjerojatno nisu pokupili tek tako i bez veze, no potječe li on iz obavještajnog miljea još iz vremena bivše države, pa je, kao što to biva, često održavao neke kontakte s bivšim kolegama koji su ostale u Republici Hrvatskoj, to neka otkriva službeni Beograd.

U našoj obavještajnoj zajednicu na ovu priču s Čolovićem gledaju kao na novi srbijanski politički igrokaz sa svrhom pokušaja političke kompromitacije Hrvatske. Da su “kolege” u Srbiji uistinu poduzeli takav “nekompetentni” korak i upriličili javno uhićenje hrvatskog agenta, to bi onda predstavljalo ozbiljno narušavanje obavještajnog statusa quo i onda bi službeni Zagreb doista morao poduzeti protumjere.

A njih ima cijeli niz, od nejavnih a civiliziranih “zamolbi da se određeni zaposlenik veleposlanstva Srbije ne treba vraćati s godišnjeg odmora” do iste takve predstave s javnim uhićenjem.

Neki bivši srpski obavještajci, a sada “analitičari”, putem medija već šalju “pozive” hrvatskoj strani da poduzme protumjere i govore kako ćemo sada sigurno odgovoriti na jednak način, no, kako stvari stoje, javnih protumjera neće biti jer Čolović nije naš agent.

Hoće li neke mjere ipak biti poduzete, ovisi o razini “bezobrazluka” koji je službeni Beograd još spreman ugraditi u ovu priču, ali to će se onda zbivati na području politike, ne obavještajne zajednice.

Kao što su hrvatski agenti u Srbiji “na broju”, tako su, vjerojatno, i agenti službi Srbije u Hrvatskoj isto tako “na broju”. I to je, koliko god se to “običnim” ljudima činilo čudnim, normalno stanje, koje pokazuje da su odnosi dviju država na tom planu u situaciji uobičajenog špijunskog nadmetanja.

Zanimljivo, za vrijeme ratova 90-ih, koliko je poznato, nikada nisu prijeđene određene granice (nije bilo likvidacija), nego su čak i tada strane agenture bile praćene, nadzirane i korištene za prijenos poruka i informacija, odnosno dezinformacija.

Taj posao agenture rade, naravno, i sada. Dakle, Hrvatska je jako svjesna gdje se u Hrvatskoj nalaze obavještajni centri srbijanske BIA-e (Bezbednosno-informativna agencija). Kao što su i u Srbiji svjesni da Hrvatska tamo ima vrlo aktivnu obavještajnu mrežu. Stoga bi uhićenje pravog hrvatskog agenta izazvalo potrese koji bi zakomplicirali odnose između RH i Srbije.

Počeo bi pravi hladni rat, u kojemu svi skidaju rukavice. Krimen koji se putem medija stavlja Čoloviću, da je skupljao podatke o bivšim oficirima JNA i srpskih vojski, jer se RH, kao, sprema pronaći ratne zločince, zvuči amaterski.

Taj je posao zasigurno već obavljen. Nadalje, Hrvatskoj i ne trebaju takvi “izviđači” jer obavještajni posao prema Srbiji obavlja se, uglavnom – iz Hrvatske. Sustavom elektroničkog nadzora naši obavještajci pokrivaju cijelu Srbiju i još puno dalje na istok. I ne trebaju nam izviđači da znamo kad se upali tenk u Nišu ili MiG na Batajnici.

Da 2002. nije bilo skandala, kada je ministar obrane Jozo Radoš “Globusu” darovao transkripte razgovora Slobodana Miloševića s generalima i obitelji, možda se ni danas ne bi znalo da su hrvatski obavještajci prisluškivali od 1995. do 2000. cijeli srbijanski vojni i politički vrh.

No, posljedice ovakve nekompetencije bile su sedam “mršavih” godina suradnje s ljutitim Amerikancima, koji su instalirali sustav kompjutorskog nadzora “Watson”.

U Beogradu su zbog otkrivanja ove tajne brzo razvili tehničke preduvjete kojima su hrvatske tajne služe ograničile u prisluškivanju vitalnih komunikacija.

U međuvremenu, problema više nema jer Hrvatska sada koristi sustav još jači od onoga “probijenog” 2002.

I zato priča o Čoloviću, zasad, spada tek u političku namjeru da se Hrvatskoj pokuša napakostiti. Pokušaj pritiska Beograda na Zagreb putem EU i Bruxellesa nije uspio, a ovo uhićenje dolazi uoči održavanja nove rusko-srpske vojne vježbe tik do istočne granice Hrvatske.

Politika u Beogradu opet igra na krivu kartu održavanja nekakve mitske nadmoći države Srbije nad Hrvatskom jer ovakvim provokacijama neće moći pritisnuti Hrvatsku da im ne radi više nikakve probleme u EU integracijama. Naprotiv.

>> U Tepljuhu ne vjeruju da je Čedo špijun, a Drnišani tvrde: Ljudi poput njega i brata bili su nositelji velikosrpske ideje

Ključne riječi

Komentara 27

Avatar sv.ilija
sv.ilija
17:12 04.09.2016.

Mislim da je ovaj novinar zaljubljen u vučića, nadam se da komentar nije izvan teme i da ga nećete obrisat

NS
Nuclear_Strike
18:18 04.09.2016.

Opet gospodin s izgledom usta kao zemska stvar.

BA
Balkanska88
18:43 04.09.2016.

Dosta puta sam slusao ljude, sa svih strana, koji su izgubili nekog svog, kako zele da se rat nikada vise ne desi. Ali svaki dan slusam i gledam tipove koji su se u ratu i na ratu, obogatili, oni stalno prete ratom. Logicno zar ne? Pozz iz Bg.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije