optužuje

Čedomir Višnjić: Najgore je kod Srba u Hrvatskoj

CEDOMIR VISNJIC
Davor Višnjić/PIXSELL
07.01.2013.
u 16:19

Ovih dana hrvatski novinari licemjerno se pitaju kamo je nestalo 15.000 Srba od prošlog popisa i pažljivo se čuvaju usporedbe s popisom iz 1991., kaže Višnjić

– Ako bi se generalno ocjenjivala situacija na prostoru bivše Jugoslavije, tema bi se lako pokrila onom lakonskom narodnom izrekom "ne zna se gdje je gore". Zna se ipak jedno, najgore je kod Srba u Hrvatskoj. Mi smo prije 100 godina činili četvrtinu stanovništva na teritoriju današnje Hrvatske – rekao je Čedomir Višnjić, predsjednik Srpskog kulturnog društva Prosvjeta u Zagrebu i pomoćnik ministra kulture, za beogradske Vesti u serijalu ovog lista i portala naslovljenog Krađa kulturne baštine, u ovom broju posvećenom "krađama srpske kulturne baštine u Hrvatskoj".

Dodaje kako se "ovih dana hrvatski novinari licemjerno pitaju kamo je nestalo 15.000 Srba od prošlog popisa i pažljivo se čuvaju usporedbe s popisom iz 1991. Gdje je danas 400.000 stanovnika ove države? Srpsko pitanje na ovim prostorima staro je koliko i srpski narod". Pomoćnik hrvatskog ministra kulture priznao je da treba "biti realan te da smo mi ovdje nešto značili jedino zahvaljujući pobjedama u velikim ratovima – danas smo na dnu, a tako se ponašamo i osjećamo".

Višnjić spominje i knjigu Ante Lešaje "o čišćenju bibliotekarskih fondova u Hrvatskoj već od prvih dana hadezeove vlasti, početkom devedesetih, pet godina kasnije to spaljivanje srpskih knjiga bilo je unaprijeđeno izgonom naroda". I umirovljeni sveučilišni profesor Svetozar Livada pamti i spominje samo ono što je uništeno u srpskoj kulturi, a spaljena knjižnica, primjerice u Vinkovcima ili Vukovaru, ne bude u njemu nikakva osjećanja.

– Uništena su ogromna dobra, od četiri milijuna knjiga do svih muzeja ili njihovih dijelova koji su čuvali kulturna dobra Srba u Hrvatskoj, u centru Zagreba miniran je Muzej SPC-a, kao i muzej ZAVNOH-a u Topuskom, uništena su sva djela skulptora Vojina Bakića. U Hrvatskoj je provedeno brutalno etničko čišćenje, koje je obuhvatilo i čišćenje historije, kulture, znanosti, ali i gruntovnica, toponomastike i onomastike. Nekoliko desetaka imena sela, mjesta i gradova promijenjeno je kao i tisuće imena ulica – tvrdi za Vesti prof Livada koji uživa hrvatsku mirovinu.

>>'Odnose Hrvatske i Srbije treba resetirati i početi iz početka'

Komentara 187

BI
bikica7
19:09 08.01.2013.

Srbi,da nije bilo kralja Tomislava,vi danas nebi bili narod,jer bi Bugari učinili svoje.To je naša greška.Krenete li još jednom na Hrvatsku ispravit ćemo grešku.Toliko o povijesti.

SJ
svakog jutra oko podne u 18:00
09:53 08.01.2013.

tamanmnogo - dobro ja znam da je Dalmatinska sudjelovala u pokolu Hrvata od Bleiburga pa do niša, zato sami napisao da su osim Srba Hrvate protjerivali i poubijali i komunisti -hrvatski komunisti i to je ono najgore što se možeže desiti jednom narodu IZDAJA ali i vi Srbi ste imali gomilu izdajnika u svojim redovima koji su vas unažađivali

HE
hey
18:05 07.01.2013.

91 bilo 400 tisuća ,95-te pobjeglo 200 tisuća uglavnom ovih šta su bili u krajinskoj vojsci pa se nisu vratili sa obiteljima zato jer nevole Hrvatsku ostalih 200 tisuća se smanjivalo tokom godina ,jer su ostali starci koji su nastavilii živjeti u Hrvatskoj

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije