Mišljenje Deutsche Bank

Četiri moguća scenarija za Grčku nakon referenduma. Analitičar: 40 posto šanse za ''grexit''

Grčka
Foto: Reuters/PIXSELL
06.07.2015.
u 11:28

Najmanje vjerojatan scenarij jest da partneri iz eurozone Grčkoj ponude mnogo ''mekši'' program.

Nakon što je Grčka jučerašnjim referendumom rekla ''ne'' uvjetima međunarodnih kreditora za paket pomoći, Deutsche Bank je objavila četiri moguća scenarija za budućnost te zemlje koje prenosi FXstreet.com.

1. Povoljniji paket mjera

Najmanje vjerojatan scenarij jest da partneri iz eurozone Grčkoj ponude mnogo ''mekši'' program.

2. Popuštanje i ostanak u eurozoni

To je nešto vjerojatniji scenarij od prvog. Prema njemu, Grčka bi popustila. Ostala bi u eurozoni zahvaljujući rekapitalizaciji svojih banaka europskim novcem, a grčka vlada bi za svoje fiskalne potrebe koristila isključivo domaće izvore prihoda.

3. Novi sporazum

Treći je scenarij onaj u kojem zatvorene banke dovode do sve većih ekonomskih i političkih problema, što rezultira smjenom Syrizine vlade i stvaranjem vlade nacionalnog jedinstva koja s kreditorima postiže novi sporazum.

4. Izlazak iz eurozone

Prema mišljenju Deutsche Banka, treći i četvrti scenarij su najvjerojatniji. 

Inače, glavni međunarodni ekonomist Deutsche Banka Stefan Schneider ocijenio je, kako prenosi BBC, da postoji 40 posto šanse za izlazak Grčke iz eurozone. Taj analitičar također je rekao da će Europska središnja banka vjerojatno čekati odluku ministara eurozone u utorak prije nego što pusti ikakva dodatna sredstva za Grčku. 

>> Grčki ministar financija Yanis Varoufakis dao ostavku: Prezir kreditora nosit ću s ponosom 

>> Grci su prvi put propali, a da još nisu ni bili država

Komentara 47

DU
Deleted user
12:13 06.07.2015.

Citam te komentare ekonmoskih analiticara o nekakvoj "stednji"... Ma glavni problem danas jest taj sto grcka i dalje generira dug tj. nije prilagodila drzvani aparat stanju ekonomije. Nemos imati npr mirovine vec od njemacke a ekonomiju sto puta slabiju. Puno zemalja ima daleko manje mirovine al vracaju svoje dugove. I kako onda Grci mogu reci da nemaju ? ma imaju samo su navikli puno imati na dug. A to vise ne ide.

DU
Deleted user
12:09 06.07.2015.

Komentirao bih ovo: grčka vlada bi za svoje fiskalne potrebe koristila isključivo domaće izvore prihoda. Naime, ne smije se napisati kako dovitljivi su Grci jer većina smatra da se radi o fintama koje su legendarne i dive im se. Dakle, ovo je čisti SF jer imate dva slučaja stara nekoliko godina kad je grčka kriza prvi put otkrivena u svijetu: 1) u engl. trgovinama opreme za lovce i ribiče su u roku keks nestale mreže za kamuflažu, uz slijeganje ramenima trgovaca da je sve otišlo online narudžbama u Grčku. Zašto? Zato jer je Vlada najavila porez na kuće s bazenima i aero snimanje vila s takvim sadržajima pored, a Grci su odlučili razapeti kamuflažne mreže (inače za artiljeriju) preko bazena da ih Vlada ne vidi iz aviona i ne zvizne porez 2) grčki ministar je tada, te godine 2010. je bila porezna prijava, cool prijavio godišnji prihod od 1 eura - crno na bijelom, a za što se cool može kupiti sladoled na štapiću. Takve drskosti nije nikad bilo ni u Italiji gdje si međusobno tepaju da je utaja poreza nacionalni sport, da bi netko na izmaku pedesetih godina prijavio 1.- eura godišnjeg prihoda... Zaključno, je, oni će to financirati iz prihoda proračuna - ako se bude snimala humoristička serija...

LI
Livijo
12:05 06.07.2015.

Postoje dva puta il kao u ex YU tada 80/90 tih, ili uz drahmu dostojanstveno skroz dolje pa ponovo gore, opet ce zapad zbog interesa priskocit u pomoc a mozda cak i izrucit one koji su zdimili s 90 Milijardii Eura kesa ili iste prisilit na povrat love dok Grci ne isplivaju.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije