MOJ SLUČAJ

Čuvari demokracije daju otkaz kako se sjete

29.06.2002.
u 00:00

Samo tražim da mi, ako mogu, navedu razlog za otkaz - kaže Borković i dodaje da mu je pravnik u Veleposlanstvu SAD-a rekao kako se pridržavaju zakona kako im odgovara, malo hrvatskog, malo američkog

Zagrepčanin Mladen Borković nakon 15-godišnjeg rada u Veleposlanstvu SAD-a 12. ožujka prošle godine dobio je otkaz, bez otkaznog roka i otpremnine. Odmah nakon toga angažirao je odvjetnicu i tužio Veleposlanstvo, no do danas ne zna pravi razlog otkaza.

- Tog dana došao sam najnormalnije na posao i samo mi je u Veleposlanstvu rečeno: "Od danas više ne radite ovdje." Nisam mogao doći do zraka. Sve je bilo gotovo u 15 minuta! Poslije sam dobio pismo u kojem me obavještavaju da im nisu potrebne moje usluge. Napisali su da su u skladu s rezultatima periodičnih istraživanja ustanovili kako više nisam podoban za rad. Samo to, bez dodatnih obrazloženja. Potpis na otpusnom pismu bio je nečitak. Žalio sam se veleposlaniku, no žalba je odbijena. Mojim kolegama koji su pitali mog tadašnjeg šefa gospodina Picardyja zašto sam dobio otkaz rečeno je da je riječ o privatnom problemu. To nema veza s pameću. Jednostavno, ne znaju što odgovoriti. Volio bih doznati što sam loše radio - ogorčeno kazuje Borković. U američkom veleposlanstvu počeo je raditi 1985. godine, dok je još bio konzulat u Jugoslaviji. Bio je čuvar i vozač, a kada je počeo rat u Hrvatskoj, dobio je novi posao.

- Radio sam sve - od osiguranja objekta, osobe zadužene za kontakte s MUP-om do dočeka delegacija. Nikad nije bilo primjedaba na moj rad. Dobio sam i pohvalu od veleposlanika Galbraitha. Sudjelovao sam u dvije evakuacije američkih državljana te čuvao zgradu veleposlanstva, s još trojicom kolega, kada je Zagreb bombardiran. Treba reći kako je svaki radnik svake godine dobivao tzv. ocjenu rada i svih tih godina imao sam više nego dobre ocjene. No, pri otkazu kao da nisam postojao - veli razočarano. Prijavljen je na Zavodu za zapošljavanje, no kako nema obrazloženje za otkaz ne može primati socijalnu pomoć.

Odvjetnica Nevena Crnošija, koja je nazočila razgovoru, kaže da u sudskom postupku za Borkovića traže poništenje odluke o otkazu jer je nezakonita.

- Tražimo ono što mu po zakonu pripada. Dakle, otkazni rok i otpremninu. U Zakonu u radu jasno je definirano kada se može dati izvanredni otkaz i što treba navesti u obrazloženju. Ali, prije svega, treba ustanoviti što je učinio da bi dobio izvanredni otkaz. U Veleposlanstvu još nisu konkretno rekli zašto je dobio otkaz! Bitno je i to da je Borković dobio otkaz u vrijeme kada mu je istekao ugovor u Veleposlanstvu! Naime, Amerikanci s hrvatskim državljanima potpisuju ugovore na jednu, dvije ili više godina, a njegov je ugovor istekao 2000. godine. Znači, radio je i dobivao plaću bez ugovora. Nitko se tako ne bi smio ponašati, pa ni Amerikanci. Nemaju pravo ne izvršavati odluke hrvatskih sudova i nemaju pravo davati otkaze kako se sjete. U SAD-u neprestano ističu da su čuvari demokracije, a Borković je svih 15 godina radio na određeno vrijeme kao i svi hrvatski djelatnici. Pa, ne može se isti posao 15 godina raditi na određeno vrijeme. Svake se godine ugovori obnavljaju, ali ti su ljudi, zapravo, zaposlenici. To nije u skladu ni s hrvatskim ni s američkim zakonima. U Veleposlanstvu to ne veleposlanstvu u Zagrebu nisu poštovali, tvrdi odvjetnica.

- Veleposlanstvo SAD-a angažiralo je odvjetnika koji na ročištima neprestano stavlja prigovore da za ovaj slučaj nije mjerodavno hrvatsko pravosuđe, a zna da jest. Amerikanci se ponašaju tako da, poznavajući rad hrvatskih sudova, što više oduže vođenje postupka - istaknula je gospođa Crnošija.

Domagoj Zovko

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije