Revolucionarna aplikacija

Damir Sabol potvrdio: Google kupuje moj Photomath

PhotoMath
Foto: MicroBLINK
1/7
22.02.2023.
u 15:18

Revolucionarna hrvatska aplikacija za rješavanje matematičkih zadataka Photomath prelazi pod okrilje najveće svjetske tehnološke kompanije, Googlea

Damir Sabol, poznati naš tehnološki poduzetnik, potvrdio je za Večernji list kako je potpisan ugovor s Googleom o preuzimanju Photomatha, revolucionarne aplikacije koju je Sabol predstavio 2014. godine, tako i istoimene tvrtke. - Potpisali smo dogovor s Googleom te je sada sve na regulatorima Europske Unije i još nekih zemalja, i to je za sada sve što mogu reći, kazao nam je Sabol. Vijest je za Večernji list potvrdio i Google. - Možemo potvrditi da smo sklopili ugovor o preuzimanju Photomatha u svibnju 2022., što je sada podložno regulatornom pregledu. Imamo dugogodišnju predanost prostoru učenja i obrazovanja i to nudi potencijalnu priliku za bolje rješavanje potreba učenika za učenjem. Photomathova tehnologija pomoći će Googleu da poboljša svoju sposobnost pružanja boljih iskustava u učenju matematike učenicima, pomažući u izgradnji Googleovih ponuda pomoći korisnicima za domaće zadaće, kažu predstavnici ove globalne kompanije. O tome doista postoji i pisani trag na stranicama Europske Unije gdje se dokument o prijenosu vlasništva i regulatornom postupku vodi pod šifrom M.10796 Google Photomath a podliježe regulativi o izdavanju softvera. Rok je za odluku 28. ožujka.

Photomath je poznat kao najkorisnija svjetska aplikacija za učenje matematike koja je do danas skupila više milijuna korisnika. Jednostavnom primjenom kamere na pametnom telefonu, aplikacija umjetnom inteligencijom može doći do rješenja i kompleksnijih matematičkih zadataka i to na način da opiše korak po korak kako je stigla do tog rješenja. Animacije kojima umjetna inteligencija objašnjava ta rješenja detaljne su kao i vokalna pojašnjenja kojima korisnik dolazi do boljeg shvaćanja matematike na način koji može i prilagođavati svojem načinu učenja.

Prije dvije godine u intervjuu Večernjem listu Sabol je najavio dalji razvoj Photomatha. U tom trenutku tvrtka je ostvarila još jednu rundu financiranja u kojoj je ostvareno 23 milijuna dolara. Tada je već aplikacija bila skidana više od 220 milijuna puta a njome se mjesečno rješavalo i objašnjavalo više od 2,7 milijardi matematičkih zadataka.

- Vrlo često mi se događalo da me investitori pitaju što točno radim pa im nije dobro sjelo kada bih im rekao da vodim dvije tvrtke. U ozbiljnom poslovnom svijetu traži se fokus, teško će vas ozbiljno shvatiti ako vodite nekoliko tvrtki. Tako sam odlučio da će to biti Photomath, rekao nam je tada Sabol dodajući kako će se baviti daljim razvojem naše platforme, napraviti Photomath za STEM, fiziku, kemiju, druge prirodne znanosti, korisnicima ponuditi još više. No, dalji će razvoj aplikacija imati pod najvećom svjetskom tehnološkom kompanijom što je Google. Koliko je Google zainteresiran za razvoj umjetne inteligencije vjerojatno se ne mora posebno naglašavati. Tamo na to gledaju kao na jednu od vrlo skorih temeljnih poslovnih grana u koju svrhu ne stvoren Google.ai kao krovna platforma za sve što se bavi umjetnom inteligencijom unutar Alphabeta, tvrtke vlasnika Googlea. Primjerice, u kontekstu Photomatha, zanimlljiva je aplikacija Google Lens skidana već preko milijardu puta kao što je lani Googleov chatbot LaMDA izazvao globalnu histeriju jer je jedan od inženjera u njemu prepoznao – emociju. Godinama već Google radi i na autonomnom vozilu.

PhotoMath
1/6

 

>> VIDEO Mladi Hrvati protiv stranih investitora: Ovo je katastrofa, cijene stanova će samo eskalirati

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije