U jeku krize eurozone s oštrim se komentarima javio i Jacques Delors, jedan od arhitekata valute Europske unije. Predsjednik Europske komisije od 1985. do 1995. godine u razgovoru za Telegraph je rekao da je eurozona otpočetka imala nedostatke jer su pri stvaranju eura napravljene teške pogreške koje su krizu učinile neizbježnom.
Tadašnji su vođe, tvrdi Delors, jednostavno zatvarali oči pred nedostacima, kao što je nedostatak jake središnje moći koja bi članice onemogućila u odlascima u neodržive dugove. Iako se tijekom osamdesetih sukobljavao s Britancima i premijerkom Margaret Thatcher oko jače europske integracije, Delors danas priznaje kako su bili u pravu kada su tvrdili kako bi jedna središnja banka i valuta bez jedne države značila nestabilnost.
- Ministri financija nisu htjeli vidjeti ništa neugodno, s čime bi se morali pozabaviti - objašnjava Delors, koji smatra da sada, kad je eurozona na rubu katastrofe, sve europske zemlje moraju snositi odgovornost za krizu.
Međutim, posebno ističe Njemačku zbog njezinog inzistiranja da Europska središnja banka ne smije pomagati u dugovima ogrezle države zbog straha od inflacije. Delors smatra da je euro u problemima zbog kombinacije te njemačke tvrdoglavosti i nedostatka jasne vizije kod drugih država.
Neće biti propast EUR, zašto, zato što špekulnti koji su izmuzli novac, neće da i oni gube na vrijednosti EUR.