NOBLE MIDAS 07 Najveća vježba elitnih specijalaca NATO-a održava se u Hrvatskoj od 1. listopada

Desant na Dalmaciju

vjezba-txt.jpg
import
25.09.2007.
u 22:06

Oko osam tisuća vojnika, 60-ak različitih brodova i podmornica te 70-ak aviona i helikoptera iz 13 država sudjelovat će u vojnoj vježbi NATO-a “Noble Midas 07”, koja će se od 1. do 12. listopada održati u Hrvatskoj, a to je prvi put da se jedna vježba NATO-a takvih razmjera održava u zemlji koja nije članica Saveza.

Veliko priznanje
Vježba će se održavati u području srednjeg i južnog Jadrana, ratnoj luci Lora, zrakoplovnim bazama Divulje i Zemunik te na vojnim poligonima “Eugen Kvaternik” i “Crvena zemlja”, a cilj joj je postizanje interoperabilnosti različitih postrojbi zemalja sudionica. Brodovi i podmornice NATO-a bit će stacionirani u luci Lora te u Bakru, Rijeci i Dubrovniku, dok će tri nuklearne podmornice ostati izvan hrvatskih teritorijalnih voda, a još će tri broda biti stacionirana u Veneciji.

Uvježbavat će se snage NATO-a za brzi odgovor (NRF – NATO Response Force), a provjeravat će se i sposobnost Hrvatske da pruži logističku potporu NATO snagama te sposobnost uključivanja hrvatskih snaga u NRF. Snage za brzi odgovor u Hrvatskoj će se, po izmišljenom scenariju, uvježbavati za sudjelovanje u mirovnim operacijama. Riječ je o posebno uvježbanim elitnim snagama Saveza, a njihovo djelovanje uključuje operacije u protuterorističkoj borbi, evakuaciji ili kao inicijalna snaga u nekoj vojnoj operaciji.

Trenutačno broji oko 20.000 pripadnika. Tijekom vježbe posebno će se procjenjivati interoperabilnost tijekom operacija humanitarnog karaktera poput evakuacije civila, operacija odgovora na krize, potpora borbi protiv međunarodnog terorizma... Sve hrvatske snage, njih ukupno oko 500, kao i nizozemski brodovi, u vježbi će sudjelovati kao “suprotne snage”, tzv. SITFOR. Značenje vježbe, čije je organiziranje ujedno veliko priznanje Hrvatskoj, vidljivo je u tome što je NRF tek prošle godine dosegnuo potpuni stupanj spremnosti, a već ove najveću svoju vježbu organizira u zemlji koja je još uvijek izvan NATO-a.

Očekivanje pozivnice
Davanjem domaćinstva, Hrvatskoj je također dana mogućnost da samo nekoliko mjeseci prije summita u Bukureštu, s kojega bi joj trebala biti upućena pozivnica za članstvo, pokaže koliko je spremna za ulazak u NATO. Osim vojnih, možda je čak i važnija ocjena organizacijskih sposobnosti, s obzirom na to da treba osigurati logističku potporu za gotovo osam tisuća ljudi te koordinirati suradnju između jedanaest ministarstava i državnih institucija sa snagama NATO-a.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije