ZNANSTVENICI ZBUNJENI

Dio Sunca se odlomio i formirao vrtlog oko solarnog sjevernog pola

Sunce
Foto: NASA
1/2
10.02.2023.
u 13:21

Mnogo toga oko Sunca još uvijek predstavlja zagonetku čak i najupućenijim znanstvenicima, a ova pojava svakako spada u tu kategoriju. Na snimkama anomalije zasigurno se provode brojna istraživanja čije rezultate željno iščekujemo

Sunce je sveprisutan i vitalan dio naših života, no usprkos tome, mnogo toga o njemu i dalje nas zbunjuje, a nedavno se dogodilo nešto naročito neobično. Materijal iz niti plazme koji je izbio sa Sunčeve površine odvojio se i, kako se čini, oblikovao 'krunoliki' vrtlog iznad solarnog sjevernog pola. Bit će potrebna daljnja analiza kako bi se utvrdilo je li se to stvarno dogodilo ili nije. Znanstvenici za sada tvrde da nisu vidjeli ništa slično – a sama snimka je nedvojbeno spektakularna.

Pojačana aktivnost trenutno nije sasvim neočekivana. Naša zvijezda pojačava svoju aktivnost, postaje sve razuzdanija zbog aktivnosti sunčevih pjega i baklji. Do sada su se sunčeve baklje pojavljivale svaki dan ove godine, a Sunce je izbacilo i nekoliko baklji klase X i M u siječnju 2023., najveće i druge najveće erupcije za koje je Sunce sposobno. Ipak, nema razloga za brigu, piše Science Alert. Sunce prolazi kroz cikluse aktivnosti svakih 11 ili više godina, od relativno tihog i mirnog, do apsolutno razularenog. Ti se ciklusi podudaraju s fluktuacijama Sunčevog magnetskog polja. Kada je magnetsko polje najslabije na polovima, Sunčevi magnetski polovi mijenjaju mjesta, a polaritet magnetskog polja se mijenja. Tada je Sunce najaktivnije, a to je razdoblje poznato kao solarni maksimum.

Upravo smo na pragu solarnog maksimuma. Budući da je Sunce toliko zagonetno i teško ga je predvidjeti, ne znamo točno kada će doći do promjene polariteta (znanstvenici obično mogu donijeti odluku tek nakon događaja), no naša trenutna predviđanja kažu da bi se to moglo dogoditi u srpnju 2025. Međutim, sadašnji ciklus je također pomalo čudan. Nisu svi solarni ciklusi jednaki; postoje jači i slabiji. Solarni znanstvenici mogu dati predviđanja o napredovanju Sunčevog ciklusa koji je pred nama… ali od vrlo rane faze trenutnog ciklusa, koji je započeo u prosincu 2019., Sunčeva aktivnost značajno je premašila očekivanja i nastavlja to činiti.

Ovo nas vraća na neobičan događaj opažen 2. veljače. Prema onome što znanstvenici za sada mogu reći, počelo je solarnom prominencijom, svijetlom niti plazme koja se proteže prema van od površine Sunca. Solarne prominencije su normalna pojava, a uobičajeni su bili i lokacija i vrsta ove koja se dogodila početkom veljače. Ali ono što se zatim dogodilo nije bilo nimalo očekivano: činilo se da se materijal odvojio, kružeći oko pola na 60 stupnjeva geografske širine oko 8 sati, brzinom od oko 96 kilometara u sekundi.

Solarni fizičar Scott McIntosh iz američkog Nacionalnog centra za istraživanje atmosfere – koji promatra Sunce desetljećima pokušavajući razumjeti njegove cikluse – rekao je za Space.com da nikada nije vidio "vrtlog" poput onoga koji se pojavio kada se komad prominencije odvojio i bio bačen u sunčevu atmosferu. Znanstvenici bez sumnje već sada analiziraju obilje podataka koje imamo iz solarnih promatračnica koje rade 24 sata dnevno, pa se nadamo da na nove informacije nećemo čekati predugo. Budući da je solarne polove teško promatrati, otkrića bi trebala biti vrlo zanimljiva. 

VIDEO Dino je naučio sve što jedan pas treba znati, ali još nema dom

Komentara 7

GM
gmižić
08:40 11.02.2023.

Prorok Izajia sve davno precizno najavio...

Avatar urok_eye
urok_eye
19:51 10.02.2023.

Odlomio?! Šta? Ka komad pizze?

Avatar Hazl113
Hazl113
16:28 10.02.2023.

Baba Vanga je rekla.....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije