Četiri mjeseca nakon što je u zatvoru u Šibeniku imao promociju – jer je s odličnim diplomirao pravo pa mu je odobren i upis na poslijediplomski studij – Angel Andonov (54) "prekinuo" je akademsku karijeru.
Usredotočio se na sebe
Tijekom prošlotjedne pretrage u njegovoj ćeliji pronađena su, skrivena u kutiji s keksima, dva mobitela. Zbog toga je iz Šibenika premješten u Lepoglavu, na zatvoreni odjel, kažu nam u Ministarstvu pravosuđa. A odobrenje da Andolov tijekom izdržavanja kazne može nastaviti školovanje, povučeno je. Iako istraga još traje pa se treba utvrditi je li i tko iz zatvorskog sustava pomogao Andonovu da dođe do zabranjenih uređaja, doznajemo da su mu telefoni trebali kako bi nastavio "posao" vezan uz drogu. Upravo je krijumčarenje kokaina, u kojem je ulovljen u rujnu 2003. godine, nekoć poznatog zagrebačkog ugostitelja Angela Andonova stajalo 21 godine robije. Andonov je zajedno s Draškom Čubrilovićem, Ernestom Verglasom i Duškom Kotlarom gumenim čamcem na obalu pokušao prevesti 336 kilograma kokaina. Droga je bila dopremljena iz Južne Amerike, a hrvatska policija je dojavu o pošiljci na jedrilici Adelante dobila od američke DEA-e. Tijekom izdržavanja kazne Andonov je odlučio nastaviti studij prava koji je upisao još 1978. godine i nakon dvije završene godine prekinuo.
– Jedini način da opstanete u zatvoru jest da se usredotočite na sebe. Angel je odlučio nastaviti fakultet pa je 2009. najprije pisao Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, od kojeg je dobio pozitivno mišljenje. Nastavak studija odobrila mu je i Uprava za zatvorski sustav, "htio" ga je i fakultet u Splitu, no ono presudno bila je suglasnost zatvora – kazao nam je prošle godine, kada je Andonov bio pred diplomom, član njegove obitelji.
Propao uvjetni otpust
Tema diplomskog rada Angela Andonova bio je Zakon o izvršenju kazne zatvora i ukazivanje na teoretsko-praktična rješenja koja mogu dovesti do njegova poboljšanja. Taj je rad objavljen i u Hrvatskom ljetopisu za kazneno pravo i sudsku praksu. Pismene i usmene ispite je uz nadzor pravosudne policije polagao u zatvoru, plaćajući svaki dolazak profesora iz Splita 1500 kuna. Za ispite se pripremao u zatvorskoj knjižnici, u kojoj je bio voditelj, a za pisanje diplomskog odobrena mu je uporaba računala, bez pristupa internetu. Ali, sve rođakove tvrdnje da je Andonova desetogodišnji zatvor promijenio i učinio boljim čovjekom koji po izlasku na slobodu kani pomagati drugim zatvorenicima pišući im molbe za uvjetni otpust, pomilovanja... izgleda da su pale u vodu. Za četiri godine imao je pravo zatražiti uvjetni otpust, no ovaj će mu grijeh sasvim sigurno biti priličan uteg kada se o otpustu bude odlučivalo.